Prezident Olmaliq shahridagi muhandislik maktabi faoliyati bilan tanishdi
Davlatimiz rahbari shahar hayotining barcha sohalariga ilmiy yondashuvlarni joriy etish va doimiy rivojlantirishning muhimligini ta’kidladi. Shu maqsadda Olmaliqda kadrlar faol tayyorlanmoqda: bu yerda Toshkent davlat texnika universiteti va Moskva po‘lat va qotishmalar institutining filiallari ochilgan. Yaqinda Olmaliq kombinatining muhandislik maktabi tashkil etilib, unda har yili 480 nafar muhandis ta’lim oladi, minglab xodimlar malaka oshiradi.
Maktabning o‘quv dasturi nemis mutaxassislari, xususan, Frayberg tog‘-kon akademiyasining ilg‘or uslublari asosida ishlab chiqilgan. Prezidentimiz maktab faoliyati bilan tanishib, yosh talabalar bilan suhbatlashdi hamda doimiy o‘z ustida ishlash va ishlab chiqarishga raqamli texnologiyalarni joriy etish zarurligini ta’kidladi.
Mirziyoyev kombinatda qurilayotgan mis boyitish fabrikasini ham borib ko‘rdi. U uchun mutaxassislar allaqachon tayyorlanmoqda: yuzdan ortiq yosh mutaxassis o‘qitilgan va sohada ish bilan ta’minlangan. Prezident ta’lim samaradorligini oshirish uchun nazariy bilimlarni amaliyot bilan uzviy bog‘lash kerakligini uqtirdi.
Ilgariroq, iyun oyida sanoat korxonalari bilan hamkorlikda ishlaydigan 10 ta muhandislik maktabini tashkil etishga qaror qilingan edi. Ushbu maktablarda talabalar chuqurlashtirilgan dastur asosida tahsil oladi, o‘qituvchilar esa xorijda malaka oshiradi.

Президент ознакомился с деятельность Инженерной школы в Алмалыке
Шавкат Мирзиёев посетил город Алмалык в Ташкентской области. Основой экономики этого города является Алмалыкский горно-металлургический комбинат, который играет важную роль в создании рабочих мест, развитии инфраструктуры, а также в строительстве жилья и образовательных учреждений.
Президент отметил важность постоянного роста и внедрения научных подходов во все сферы жизни города. Для этого в Алмалыке активно готовятся кадры: здесь открыты филиалы Ташкентского государственного технического университета и Московского института стали и сплавов. Недавно была создана Инженерная школа Алмалыкского комбината, где ежегодно будут обучаться 480 инженеров, а также проходить повышение квалификации тысячи сотрудников.
Учебная программа школы разработана на основе передовых методик немецких специалистов, в частности Фрайбергской горной академии. Президент ознакомился с деятельностью школы и пообщался с молодыми студентами, подчеркнув необходимость постоянного саморазвития и внедрения цифровых технологий в производство.
Мирзиёев также посетил строящуюся медно-обогатительную фабрику на комбинате. Подготовка специалистов для неё уже идёт: более ста молодых специалистов прошли обучение и трудоустроены в отрасли. Президент подчеркнул, что обучение должно быть тесно связано с практикой для повышения эффективности.
Ранее, в июне, было решено создать 10 инженерных школ, которые будут работать в сотрудничестве с промышленными партнёрами. Студенты будут обучаться по углублённой программе, а преподаватели — повышать квалификацию за рубежом.