O‘zbekistonning yettita oliy ta’lim muassasasi QS Sustainability Rankings 2025 reytingiga kirdi
Oliy ta’lim sohasidagi xalqaro tahlil agentligi QS Quacquarelli Symonds 2025-yilga mo‘ljallangan Barqaror rivojlanish maqsadlariga erishish bo‘yicha dunyoning eng yaxshi universitetlari reytingini e’lon qildi. Ro‘yxatga ikki mingga yaqin universitet kiritilgan bo‘lib, ular orasida O‘zbekistonning yettita oliy ta’lim muassasasi ham bor.
Ular orasida eng yuqori o‘rinni Toshkent irrigatsiya va qishloq xo‘jaligini mexanizatsiyalash muhandislari instituti (828-o‘rin) egalladi. Mirzo Ulug‘bek nomidagi O‘zbekiston Milliy universiteti 931-940 oralig‘idagi o‘rinni band etdi. Keyingi o‘rinlarda Toshkent davlat iqtisodiyot universiteti (1161-1180), Toshkent davlat texnika universiteti (1251-1300), Toshkent davlat temir yo‘l transporti universiteti (1401-1450), shuningdek, Toshkent axborot texnologiyalari universiteti va Urganch davlat universiteti 1501+ toifasida joy oldi.
O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari, ayniqsa, “Atrof-muhitni muhofaza qilish sohasida barqaror rivojlanish” ko‘rsatkichi bo‘yicha muvaffaqiyatli natija ko‘rsatdi. Ushbu mezon bo‘yicha to‘rtta universitet eng yaxshi 500 talikka kirgan bo‘lsa, ulardan ikkitasi — O‘zbekiston Milliy universiteti (279-o‘rin) va Toshkent davlat temir yo‘l transporti universiteti (295-o‘rin) eng yaxshi 300 talikka kirish sharafiga muyassar bo‘ldi.
Axloqiy me’yorlarga rioya qilish va qarorlar qabul qilishning shaffofligini o‘z ichiga olgan “Boshqaruv modeli” ko‘rsatkichi bo‘yicha O‘zbekistonning beshta oliy ta’lim muassasasi ham eng yaxshi 500 talikka kirishga erishdi. Ushbu toifada eng yuqori natijani Toshkent davlat temir yo‘l transporti universiteti ko‘rsatib, 400-o‘rinni egalladi.

Семь вузов Узбекистана вошли в рейтинг QS Sustainability Rankings 2025
QS Quacquarelli Symonds, международное аналитическое агентство в сфере высшего образования, представило рейтинг лучших университетов мира по достижению Целей устойчивого развития на 2025 год. В список вошли около двух тысяч университетов, среди которых представлены семь вузов Узбекистана.
Наиболее высокое место среди них занял НИИ Ташкентский институт инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства (828-я позиция). Национальный университет Узбекистана имени Мирзо Улугбека занял позиции в диапазоне 931-940. Следом идут Ташкентский государственный экономический университет (1161-1180), Ташкентский государственный технический университет (1251-1300), Ташкентский государственный университет путей сообщения (1401-1450), а также Ташкентский университет информационных технологий и Ургенчский государственный университет, занявшие места в категории 1501+.
Особенно успешно узбекские вузы проявили себя по показателю «Устойчивое развитие в области охраны окружающей среды». Четыре университета вошли в топ-500 по этому критерию, а два из них — Национальный университет Узбекистана (279-е место) и Ташкентский государственный университет путей сообщения (295-е место) — вошли в топ-300.
По показателю «Модель управления», включающему соблюдение этических стандартов и прозрачность принятия решений, пять вузов Узбекистана также оказались в числе 500 лучших. Самую высокую позицию в этой категории занял Ташкентский государственный университет путей сообщения, занявший 400-е место.