O‘zbekistonda Sidyan universiteti filialini ochish rejalashtirilmoqda
O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri o‘rinbosari Rustam Karimjonov Xitoyga amaliy tashrifi doirasida Sidney universiteti rahbariyati bilan uchrashuv o‘tkazdi. Muzokaralarda raqamlashtirish, ta’lim va innovatsiyalarni rivojlantirish orqali mamlakatlar o‘rtasidagi hamkorlikni mustahkamlash istiqbollari muhokama qilindi.
2025 yildan boshlab universitet Raqamli ta’limni rivojlantirish markazi bilan hamkorlikda o‘zbek yoshlari uchun raqamlashtirishni qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ta’lim dasturini boshlaydi. Shuningdek, tomonlar O‘zbekistonda Sidney universitetining filialini tashkil etish masalasini muhokama qildilar va uning qoshida IT-ta’lim markazini tashkil etishga kelishib oldilar.
Karimjonov O‘zbekistonda raqamli ta’limda ilg‘or tajribani joriy etish uchun Xitoydan malakali mutaxassislarni jalb qilishni taklif qildi.
Uchrashuv yakunida Sidney universiteti va Toshkent shahridagi INHA universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.

В Узбекистане планируется открыть филиал Сидяньского университета
Заместитель министра цифровых технологий Узбекистана Рустам Каримжонов в рамках своей деловой поездки в Китай провёл встречу с руководством Сидяньского университета. На переговорах обсуждались перспективы укрепления сотрудничества между странами через развитие цифровизации, образования и инноваций.
С 2025 года университет совместно с Центром развития цифрового образования начнёт образовательную программу для узбекской молодёжи, направленную на поддержку цифровизации. Также стороны обсудили создание филиала Сидяньского университета в Узбекистане и договорились о создании при нём центра ИТ-образования.
Каримжонов предложил привлечь квалифицированных специалистов из Китая для внедрения передового опыта в цифровом образовании Узбекистана.
По итогам встречи был подписан меморандум о сотрудничестве между Сидяньским университетом и Университетом INHA в Ташкенте.