Raqamli texnologiyalar vazirligida Yulduz Tech Awards marosimi o‘tkazildi
Toshkentda ilk bor axborot texnologiyalari sohasida faoliyat yuritayotgan ayollarning yutuqlariga bag‘ishlangan “Yulduz Tech Awards” taqdirlash marosimi bo‘lib o‘tdi. Tadbirda O‘zbekistonda IT rivojlanishiga salmoqli hissa qo‘shgan 20 dan ortiq ayol e’tirof etildi.
Raqamli texnologiyalar vazirining birinchi o‘rinbosari Oleg Pekos ta’kidlaganidek, ayollarning IT sohasidagi ishtirokini kengaytirish nafaqat faxrlanish manbai, balki inklyuziv jamiyat barpo etishdagi muhim qadamdir. Vazir o‘rinbosari Rustam Karimjonov uning fikrlarini qo‘llab-quvvatlab, ayollar global muammolarni hal etishda AT imkoniyatlaridan faol foydalanayotganini alohida qayd etdi.
O‘zbekiston Coursera platformasidan foydalanuvchilar soni bo‘yicha birinchi o‘rinda turadi, ularning deyarli yarmi ayollardir. Bu gender tenglikka erishishda raqamli ta’limning ahamiyatini yaqqol ko‘rsatadi. Shuningdek, mamlakat Gender tenglik va boshqaruv indeksida 103-o‘rindan 52-o‘ringa ko‘tarildi, bunga IT sohasida faoliyat yuritayotgan ayollarning hissasi sezilarli ta’sir ko‘rsatdi.
Marosim tajriba almashish, aloqalarni mustahkamlash va ta’lim tashabbuslarini muhokama qilish uchun samarali maydon vazifasini o‘tadi. Tashkilotchilar Raqamli texnologiyalar vazirligi, shuningdek, Yandex, TBC Bank, IT Park va Women in Tech Uzbekistan kompaniyalari ko‘magida ushbu tadbirni har yili o‘tkazishni rejalashtirmoqda.

В Министерстве цифровых технологий провели церемонию Yulduz Tech Awards
В Ташкенте впервые прошла церемония награждения Yulduz Tech Awards, посвящённая достижениям женщин в сфере информационных технологий. На мероприятии отметили более 20 женщин, внёсших значительный вклад в развитие ИТ в Узбекистане.
Первый заместитель министра цифровых технологий Олег Пекось подчеркнул, что расширение участия женщин в ИТ — это не только предмет гордости, но и важный шаг в создании инклюзивного общества. Его поддержал заместитель министра Рустам Каримжанов, отметив, что женщины активно используют возможности ИТ для решения глобальных задач.
Узбекистан занимает первое место по числу пользователей платформы Coursera, почти половина из которых — женщины. Это подчёркивает важность цифрового образования в достижении гендерного равенства. Также страна поднялась в Индексе гендерного равенства и управления с 103-го на 52-е место, чему способствовал вклад женщин, работающих в ИТ.
Церемония стала площадкой для обмена опытом, укрепления связей и обсуждения образовательных инициатив. Организаторы, при поддержке Министерства цифровых технологий, а также компаний Яндекс, TBC Bank, IT Park и Women in Tech Узбекистан, планируют сделать это событие ежегодным.