O‘zbekistonda "Bir million o‘zbek dasturchisi" loyihasi ishga tushdi
Toshkentdagi Inha universitetida “Bir million o‘zbek dasturchisi” ko‘lamli loyihasining navbatdagi bosqichi boshlandi. Mazkur tashabbus yoshlarni zamonaviy axborot texnologiyalari sohalariga bepul onlayn kurslar orqali o‘qitishni maqsad qilgan.
Tadbirda so‘zga chiqqan raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov loyiha yoshlarga noyob imkoniyatlar, jumladan, Coursera xalqaro platformasida ta’lim olish imkonini yaratishini alohida ta’kidladi. Uning aytishicha, hatto mamlakatning chekka hududlarida istiqomat qiluvchi yoshlar ham dunyoning yetakchi universitetlari va tashkilotlari kurslaridan foydalanish imkoniga ega bo‘ladi. Bu esa, o‘z navbatida, jahon mehnat bozorida talab yuqori bo‘lgan ko‘nikmalarni rivojlantirishga xizmat qiladi.
Coursera kompaniyasining Osiyo-Tinch okeani mintaqasi bo‘yicha boshqaruvchi direktori Ragxav Gupta platforma imkoniyatlari haqida ma’lumot berdi. O‘zbekistonlik talabalar orasida dasturlash, ma’lumotlar tahlili (Data Science), dizayn va xorijiy tillar bo‘yicha kurslar hamon eng mashhur bo‘lib qolmoqda. Hozirda mamlakatning 1,4 million aholisi ushbu platformadan foydalanmoqda, ularning yarmini ayollar tashkil etadi.
Loyiha doirasida ishtirokchilar imtiyozli narxlarda kurslarni o‘tash va xalqaro sertifikatlar olish imkoniyatiga ega bo‘ladi. 2026-yilga kelib sertifikatlar soni 2,5 millionga, professional axborot texnologiyalari sertifikatlari soni esa 30 mingtaga yetishi kutilmoqda. Eng yaxshi talabalar va o‘qituvchilar uchun noutbuklar, pul mukofotlari va chet elga sayohatlar kabi maxsus rag‘batlantiruvchi mukofotlar belgilangan.

В Узбекистане стартовал проект «Один миллион узбекских программистов»
В Университете Инха в Ташкенте начался очередной этап масштабного проекта «Один миллион узбекских программистов». Инициатива направлена на обучение молодых людей современным ИТ-профессиям через бесплатные онлайн-курсы.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов, выступая на мероприятии, подчеркнул, что проект открывает уникальные возможности для молодёжи, включая обучение на международной платформе Coursera. Он отметил, что даже в отдалённых районах страны молодые люди могут получить доступ к курсам ведущих мировых университетов и организаций, что способствует развитию навыков, востребованных на мировом рынке труда.
Рагхав Гупта, управляющий директор Coursera в Азиатско-Тихоокеанском регионе, представил возможности платформы. Курсы по программированию, Data Science, дизайну и иностранным языкам остаются самыми популярными среди узбекских студентов. Уже 1,4 млн жителей страны пользуются этой платформой, причём половина из них — женщины.
В рамках проекта участники могут пройти курсы по льготным ценам и получить международные сертификаты. Ожидается, что до 2026 года количество сертификатов возрастёт до 2,5 млн, а число профессиональных ИТ-сертификатов достигнет 30 тысяч. Для лучших студентов и преподавателей предусмотрены специальные поощрения, включая ноутбуки, денежные премии и поездки за границу.