Ostona shahrida O'zbekiston va Qozog'iston oliy ta'lim vazirlarining uchrashuvi bo'lib o'tdi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Kongratbay Sharipov Qozog’iston fan va oliy ta’lim vaziri Sayasat Nurbek bilan uchrashdi.
Muzokaralar davomida tomonlar O’zbekiston va Qozog’iston o’rtasidagi oliy ta’lim va fan sohasidagi hamkorlikni qanday yaxshilashni muhokama qildilar. Chirchiq shahridagi Muxtor Auezov nomidagi Janubiy Qozog’iston universitetining yangi filiali va Olmaotadagi Qozog’iston milliy agrar universiteti negizida tashkil etilgan Toshkent irrigatsiya va qishloq xo’jaligini mexanizatsiyalash muhandislari institutining filialini qo’llab-quvvatlashga alohida e’tibor qaratildi.
Shuningdek, ikki mamlakat uchun o’zaro manfaatli yo’nalishlar bo’yicha ilmiy loyihalar bo’yicha qo’shma tanlovlar o’tkazish rejalari ham ilgari surildi.

В Астане состоялась встреча министров высшего образования Узбекистана и Казахстана
Министр высшего образования, науки и инноваций Конгратбай Шарипов встретился с министром науки и высшего образования Казахстана Саясатом Нурбеком.
В ходе переговоров стороны обсудили, как улучшить сотрудничество в сфере высшего образования и науки между Узбекистаном и Казахстаном. Особое внимание уделили поддержке нового филиала Южно-Казахстанского университета имени Мухтара Авезова в городе Чирчике и филиала Ташкентского института инженеров ирригации и механизации сельского хозяйства, который был создан на базе Казахстанского национального аграрного университета в Алматы.
Также были выдвинуты планы по проведению совместных конкурсов научных проектов, по направлениям, представляющим взаимный интерес для обеих стран.