O‘zbekiston Parlamentlararo Ittifoqning 149-Assambleyasida innovatsion rivojlanish bo‘yicha takliflar taqdim etdi
O‘zbekiston delegatsiyasi Parlamentlararo Ittifoqning 149-Assambleyasidagi munozaralarda ishtirok etdi. Tinch va barqaror kelajakni yaratish uchun ilm-fan, texnologiya va innovatsiyalardan foydalanish muhokama qilindi.
Tadbirda so‘nggi yillarda O‘zbekistonda ilm-fanni rivojlantirish bo‘yicha faol ishlar olib borilayotgani ta’kidlandi. Bu sohani qo‘llab-quvvatlashga qaratilgan ko‘plab qonunlar qabul qilindi.
Raqamlashtirish va zamonaviy texnologiyalarni joriy etish mamlakat taraqqiyotining asosiy yo‘nalishlaridan biriga aylandi. Bu vazifalar “O‘zbekiston — 2030” strategiyasida belgilangan. Amalga oshirilgan islohotlar tufayli O‘zbekiston 2023-yilda Global innovatsion indeksda 2015-yilga nisbatan 40 pog‘onaga ko‘tarildi.
Munozaralar chog‘ida O‘zbekiston delegatsiyasi kelgusida innovatsion sohalarni rivojlantirishni rag‘batlantirish, parlamentlarning kadrlar salohiyatini mustahkamlash bo‘yicha tajriba almashish hamda fan va texnologiyalar sohasida global muloqotni faollashtirish taklifini ilgari surdi.

Узбекистан представил предложения по инновационному развитию на 149-й Ассамблее Межпарламентского союза
Делегация Узбекистана приняла участие в дебатах на 149-й Ассамблее Межпарламентского союза. Темой обсуждения стало использование науки, технологий и инноваций для создания более мирного и устойчивого будущего.
В ходе мероприятия было отмечено, что в последние годы в Узбекистане активно ведётся работа по развитию науки. Принято много законов, направленных на поддержку этой сферы.
Одним из ключевых направлений развития страны стала цифровизация и внедрение современных технологий. Эти задачи заложены в Стратегии «Узбекистан — 2030». Благодаря проведённым реформам, Узбекистан поднялся на 40 позиций в Глобальном инновационном индексе за 2023 год по сравнению с 2015 годом.
Во время дебатов делегация Узбекистана предложила стимулировать развитие инновационных сфер в будущем, делиться опытом по укреплению кадрового потенциала парламентов и активизировать глобальный диалог в сфере науки и технологий.