O‘zbekistonda yangi Cyber University rektori tayinlandi
Yaqinda tashkil etilgan Cyber University rektorligiga Shuhrat Qayumov tayinlandi. O‘zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasi bu haqda tegishli qaror qabul qildi.
Qayumov Toshkent davlat texnika universiteti va Toshkent davlat iqtisodiyot universitetida ta’lim olgan, shuningdek, Yaponiya va Germaniyaning nufuzli oliy o‘quv yurtlarida malaka oshirgan.
Cyber University 2025-yil 20-yanvarda O‘zbekiston Respublikasi Prezidenti Shavkat Mirziyoyevning qarori asosida ta’sis etilgan. Universitet axborot va kiberhavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, robototexnika, hamda sun’iy intellektga asoslangan tizimlarni ishlab chiqish kabi istiqbolli yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlash bilan shug‘ullanadi.

В Узбекистане назначен ректор нового Cyber University
Ректором недавно созданного Cyber University стал Шухрат Каюмов. Соответствующее решение принял Кабинет министров Республики Узбекистан.
Каюмов получил образование в Ташкентском государственном техническом университете и Ташкентском государственном экономическом университете, а также прошёл обучение в ведущих вузах Японии и Германии.
Cyber University был учреждён 20 января 2025 года по постановлению президента Узбекистана Шавката Мирзиёева. Университет займётся подготовкой специалистов в таких перспективных направлениях, как информационная и кибербезопасность, цифровая экономика, робототехника, а также разработка систем на основе искусственного интеллекта.