O‘zbekiston va Janubiy Koreya ta’lim sohasidagi hamkorlikni mustahkamlaydi
O‘zbekiston Oliy ta’lim vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Koreya Milliy Assambleyasi a’zosi Kvon Yonjin boshchiligidagi delegatsiya bilan uchrashdi.
Uchrashuvda ikki mamlakat o‘rtasida oliy va kasb-hunar ta’limi sohasidagi hamkorlikni yanada rivojlantirish masalalari muhokama etildi.
Sharipov janoblari ta’kidlaganidek, hozirda O‘zbekistonning beshta oliy o‘quv yurti Janubiy Koreyaning yettita universiteti bilan faol hamkorlik qilmoqda. Ushbu hamkorlik doirasida bakalavriat va magistratura talabalari uchun qo‘shma dasturlar amalga oshirilmoqda. Muvaffaqiyatli hamkorlikning yorqin misoli sifatida Toshkentdagi Turin politexnika universiteti va Janubiy Koreyaning Yeungnam universiteti ishtirokidagi yangi dastur ochilishi ko‘rsatildi. Mazkur dastur talabalarga bir universitetda ikki yil, boshqasida yana ikki yil tahsil olib, bir vaqtning o‘zida ikkita oliy o‘quv yurtining diplomini qo‘lga kiritish imkonini beradi.
Tadbirda, shuningdek, O‘zbekiston yoshlarining ish bilan ta’minlanishi va karyera o‘sishiga ko‘maklashish uchun ta’lim sohasidagi hamkorlikni mustahkamlash zarurligi alohida ta’kidlandi.

Узбекистан и Южная Корея укрепят сотрудничество в сфере образования
Министр высшего образования Узбекистана Конгратбай Шарипов встретился с делегацией из Кореи во главе с конгрессменом Национальной ассамблеи Квон Ёнджином
На встрече обсуждались вопросы дальнейшего развития сотрудничества в области высшего и профессионального образования между двумя странами.
Господин Шарипов отметил, что уже сегодня пять узбекских вузов активно сотрудничают с семью университетами Южной Кореи. В рамках этого сотрудничества реализуются совместные программы для студентов бакалавриата и магистратуры. Одним из примеров успешного партнёрства стало открытие новой программы, в которой участвуют Туринский политехнический университет в Ташкенте и университет Yeungnam из Южной Кореи. Эта программа позволяет студентам учиться два года в одном университете и два года в другом, получая дипломы сразу двух вузов.
На мероприятии также подчеркнули необходимость укрепления сотрудничества в сфере образования, чтобы помочь молодёжи Узбекистана с трудоустройством и карьерным ростом.