O‘zbekistonda “Jasorat maktablari” tashkil etiladi
2025/2026 o‘quv yilidan boshlab “Chaqiriqqacha boshlang‘ich tayyorgarlik” fanining nufuzini oshiradigan va ta’lim muassasalarida yoshlarni tayyorlash ishlarini muvofiqlashtirishni yaxshilaydigan yangi dasturni joriy etish rejalashtirilmoqda.
"Mardlik maktablari"ni tashkil etishga alohida e’tibor qaratiladi. O‘zbekistonning har bir tumani va shahrida bittadan umumta’lim maktabi negizida bolalarni Vatanga sadoqat ruhida, jismonan sog‘lom va ma’nan yetuk insonlar etib tarbiyalaydigan maktab tashkil etiladi. Bu maktablar o‘z mamlakatiga xizmat qilishga tayyor yangi avlodni tarbiyalashga yordam beradi.
2025 yil 1 iyundan boshlab yoshlarni vatanparvarlik ruhida tayyorlash bo‘yicha direktor o‘rinbosari lavozimi bekor qilinadi va bu rol bilan bog‘liq shtat birliklari Mudofaa vazirligiga o‘tkaziladi, u yerda XDP rahbarlari tayinlanadi. Shuningdek, XDP rahbarlari faoliyati samaradorligini baholash tizimi tasdiqlanadi.
Chora-tadbirlar O‘zbekistonda yoshlar o‘rtasida vatanparvarlikni rivojlantirish va chaqiriqqacha harbiy ta’lim tizimini yaxshilashga qaratilgan.

В Узбекистане создадут «Школы мужества»
С 2025/2026 учебного года планируется внедрение новой программы, которая повысит престиж предмета «Начальная допризывная подготовка» (НДП) и улучшит координацию работы по подготовке молодежи в образовательных учреждениях.
Особое внимание будет уделено созданию «Школ мужества». В каждом районе и городе Узбекистана на базе одной общеобразовательной школы будет организована такая школа, которая будет воспитывать детей в духе преданности Родине, физически здоровыми и духовно развитыми личностями. Эти школы помогут воспитать новое поколение, готовое служить своей стране.
С 1 июня 2025 года будет упразднена должность заместителя директора по подготовке молодежи в духе патриотизма, а штатные единицы, связанные с этой ролью, перейдут в Министерство обороны, где будут назначены руководители НДП. Также будет утверждена система оценки эффективности работы руководителей НДП.
Меры направлены на развитие патриотизма среди молодежи и улучшение системы допризывной подготовки в Узбекистане.