Rossiyada onkovaksinaning klinik oldi sinovlari natijalarining ajoyib ekanligini ma’lum qilishmoqda. Ushbu vaksina nafaqat o‘smalar o‘sishini sekinlashtirishi, balki organizmni metastazlardan butunlay xalos qilish imkoniyatini ko‘rsatmoqda.
Gamaleya nomidagi Epidemiologiya va mikrobiologiya ilmiy-tadqiqot markazi direktori Aleksandr Ginsburgning aytishicha, tadqiqotlar davomida hayvonlardagi melanoma so‘rilib ketgan, metastazlar esa butunlay yo‘q bo‘lgan. Shuningdek, u vaksina sinovlarini saraton kasalliklarining keng doirasiga kengaytirish rejalashtirilayotganini ta’kidladi: “To‘rtinchi bosqichdagi bemorlarimiz ham bo‘lishini istisno etmayman”.
Ilgari Federal tibbiy-biologik agentlik rahbari Veronika Skvorsova onkovaksinani kelgusi yilda bemorlarni davolashda qo‘llash rejalashtirilganini ma’lum qilgan edi. Uning ta’kidlashicha, ichak adenokarsinomasi bo‘lgan hayvonlarda nafaqat o‘smalarning o‘sishi sekinlashgani, balki ularning hajmi 75-80% ga qisqargani kuzatilgan.
Ammo, mavjud ma’lumotlarga ko‘ra, vaksinaning klinik tadqiqotlari hali yakunlanmagan. Bu uning tibbiyot amaliyotida rasmiy qo‘llanilish muddatiga ta’sir ko‘rsatishi mumkin.
Agar sinovlar muvaffaqiyatli yakunlanib, klinik bosqichga o‘tsa, Rossiyaning onkovaksinasi saraton kasalligiga qarshi kurashda haqiqiy yutuq bo‘ladi.

Российские учёные добились прорыва в разработке онковакцины
В России сообщают о впечатляющих результатах доклинических испытаний онковакцины, которая показывает потенциал не только замедлять рост опухолей, но и полностью избавлять организм от метастазов.
Директор НИЦ эпидемиологии и микробиологии имени Гамалеи Александр Гинцбург рассказал, что в ходе исследований меланома у животных буквально рассасывалась, а метастазы исчезали полностью. Он также отметил, что испытания вакцины планируется расширить на более широкий спектр онкологических заболеваний: «Я не исключаю, что у нас будут пациенты и на четвёртой стадии».
Ранее глава Федерального медико-биологического агентства Вероника Скворцова сообщила, что онковакцину планируют применять для лечения пациентов уже в следующем году. Она отметила, что у животных с аденокарциномой кишечника наблюдалось не только замедление роста опухолей, но и их сокращение на 75–80%.
Однако, по имеющимся данным, клинические исследования вакцины пока не завершены. Это может повлиять на сроки её официального применения в медицинской практике.
В случае успешного завершения испытаний и выхода на клиническую стадию, российская онковакцина станет настоящим прорывом в борьбе с раком.