Germaniyada o‘zbek yoshlari uchun yangi istiqbollar ochilmoqda
Yoshlar ishlari agentligi o‘zbekistonlik yoshlarning xorijda ta’lim olish va ishga joylashish imkoniyatlarini kengaytirishni davom ettirmoqda. “Germaniyada kasbiy ta’lim” loyihasi doirasida nemis tilini o‘rganish va talab yuqori bo‘lgan kasblarni egallash uchun yangi istiqbollar paydo bo‘lmoqda. Tashabbus raqobatbardosh mutaxassislarni tayyorlash va ularning Germaniyada ishga joylashishiga ko‘maklashishga qaratilgan.
Yaqinda Agentlik binosida nemis tadbirkorlari nemis tilini o‘rganayotgan yoshlar bilan uchrashdi. Germaniya vakillari nazariyani amaliy ta’lim bilan uyg‘unlashtirishga imkon beradigan dual ta’lim tizimi haqida batafsil ma’lumot berishdi, shuningdek, yuqori maoshli bo‘sh ish o‘rinlarini taqdim etishdi. Tadbir davomida Germaniya temir yo‘l sanoatida faoliyat yuritayotgan o‘zbek yoshlarining yutuqlari haqidagi videoroliklar namoyish etildi.
O‘zbekistonda nemis tilini o‘rganishga bo‘lgan qiziqishning o‘sish sur’atlariga alohida e’tibor qaratildi. Bugungi kunda 10 mingdan ortiq yosh ixtisoslashtirilgan o‘quv markazlarida ta’lim olmoqda, 127 mingdan ortiq yosh esa “Ibrat farzandlari” platformasida nemis tilini onlayn o‘rganmoqda.

Открываются новые перспективы для узбекской молодёжи в Германии
Агентство по делам молодёжи продолжает расширять возможности для узбекской молодёжи в сфере образования и трудоустройства за рубежом. В рамках проекта «Профессиональное обучение в Германии» открываются новые перспективы для изучения немецкого языка и получения востребованных профессий. Инициатива направлена на подготовку конкурентоспособных специалистов и содействие трудоустройству в Германии.
Недавно в здании Агентства состоялась встреча немецких предпринимателей с молодыми людьми, изучающими немецкий язык. Представители Германии подробно рассказали о дуальной системе образования, позволяющей совмещать теорию с практическим обучением, а также представили высокооплачиваемые вакансии. В ходе мероприятия были продемонстрированы видеоролики об успехах узбекской молодёжи, уже работающей в железнодорожной отрасли Германии.
Особое внимание было уделено динамике роста интереса к изучению немецкого языка в Узбекистане. На сегодняшний день более 10 тыс. молодых людей проходят обучение в специализированных учебных центрах, а свыше 127 тыс. изучают немецкий онлайн на платформе «Ибрат фарзандлари».