IIV va Inha AKT va axborot xavfsizligi sohasida qo‘shma loyihalar to‘g‘risida kelishib oldilar
O‘zbekistonda IIVning "Xavfsiz shahar" tizimlarini rivojlantirish markazi va Toshkent shahridagi Inha universiteti o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi.
Hujjatda axborot xavfsizligi sohasida mutaxassislarni birgalikda tayyorlash, IIV faoliyatini raqamlashtirish uchun "raqamli jamoa" yaratish, o‘qitish metodikalari va mobil ilovalarni ishlab chiqish, jamoat xavfsizligini ta’minlash uchun intellektual yechimlar sohasida ilmiy-tadqiqot loyihalarini amalga oshirish ko‘zda tutilgan.
Uchrashuvda tomonlar AKTning jadal rivojlanishi sharoitida axborot xavfsizligini ta’minlash va kibertahdidlarning oldini olish ustuvor vazifalarga aylanib borayotganini ta’kidladilar.
Hamkorlik kadrlar salohiyatini mustahkamlash, innovatsiyalarni joriy etish va fuqarolar xavfsizligi yo‘lida raqamli yechimlarni rivojlantirishga xizmat qiladi.

МВД и Инха договорились о совместных проектах в сфере ИКТ и информационной безопасности
В Узбекистане подписан меморандум о сотрудничестве между Центром развития систем «Безопасный город» МВД и Университетом Инха в Ташкенте.
Документ предусматривает совместную подготовку специалистов в области информационной безопасности, создание «цифровой команды» для цифровизации деятельности МВД, разработку обучающих методик и мобильных приложений, а также реализацию научно-исследовательских проектов в сфере интеллектуальных решений для обеспечения общественной безопасности.
В ходе встречи стороны подчеркнули, что в условиях стремительного развития ИКТ обеспечение информационной безопасности и предотвращение киберугроз становятся приоритетными задачами.
Сотрудничество будет способствовать укреплению кадрового потенциала, внедрению инноваций и развитию цифровых решений в интересах безопасности граждан.