Turizm sohasidagi o'quv dasturlari uch yilgacha qisqartiriladi
16 iyul kuni Shavkat Mirziyoyev hududlarda turizm infratuzilmasini yaxshilash va xorijiy sayyohlar oqimini ko’paytirish chora-tadbirlari to’g’risida taqdimot bilan tanishdi. Shuningdek, ushbu sohada bo’lajak mutaxassislarni tayyorlash masalasi muhokama qilindi, kelgusi o’quv yilidan boshlab ushbu yo’nalishda yangiliklar rejalashtirilgan.
Turizm va mehmondo’stlik sohasidagi o’quv dasturlari jahon reytingidagi eng yaxshi 100 ta ta’lim muassasalari tajribasi asosida takomillashtiriladi. To’rt yil o’rniga oliy ma’lumot uch yil davom etadi.
Talabalar o’qish paytida mutaxassislik bo’yicha ishlashlari mumkin, bu esa kasbiy ko’nikmalarni rivojlantirishga imkon beradi.
Andijon, Buxoro, Samarqand va Urganch universitetlarida, shuningdek sharqshunoslik va jahon tillari universitetlarida gidlar tayyorlash kurslari tashkil etiladi.
Prezident tegishli hujjatni ishlab chiqish va uni amalga oshirishni samarali tashkil etish bo’yicha ko’rsatmalar berdi.

Учебные программы в сфере туризма сократят до трёх лет
16 июля Шавкат Мирзиёев ознакомился с презентацией о мерах по улучшению туристической инфраструктуры в регионах и увеличению потока иностранных туристов. Также обсуждался вопрос подготовки специалистов в этой сфере, с будущего учебного года запланированы нововведения в этом направлении.
Учебные программы в сфере туризма и гостиничного хозяйства будут улучшены на основе опыта учебных заведений из топ-100 мирового рейтинга. Вместо четырех лет высшее образование будет длиться три года.
Студенты смогут работать по специальности во время учебы, что позволит развивать профессиональные навыки.
В Андижанском, Бухарском, Самаркандском и Ургенчском университетах, а также в университетах востоковедения и мировых языков будут организованы курсы по подготовке гидов.
Президент дал указания по разработке соответствующего документа и эффективной организации его реализации.