Birinchi O‘zbekiston-Italiya ta'lim forumi boshlandi
Forum uchun maydon Toshkentdagi Turin Politexnika Universitetida tashkil etildi. Mehmonlar universitetning axborot-resurs markazi, kimyo laboratoriyalari va sport majmuasining faoliyati bilan tanishish imkoniga ega bo’lishdi.
Ilmiy tadqiqotlar va universitetning maxsus laboratoriyasi hamda texnoparkida rivojlanayotgan startaplarga alohida e’tibor qaratildi. Mehmonlar quyosh energiyasidan foydalanish va energiya tejamkor texnologiyalarga asoslangan loyihalarga qiziqish bildirishdi, universitetning spin-off kompaniyalari va xalqaro loyihalari bilan tanishishdi. Ekskursiyadan so‘ng O‘zbekiston va Italiya universitetlari vakillari ramziy tadbirda ishtirok etishdi — ular universitet bog‘ida daraxtlar ekishdi.
Italiya ta’lim, universitetlar va ilmiy tadqiqotlar vaziri Anna Mariya Bernini forumda ishtirok etayotganidan xursandligini bildirar ekan, ushbu tadbir ilm-fan va ta’lim sohasida hamkorlikni mustahkamlash uchun yangi imkoniyatlar yaratishini ta’kidladi.
Uning so‘zlariga ko‘ra, forum O‘zbekiston va Italiya universitetlari o‘rtasida yangi loyihalar va kelishuvlar uchun muhim asos bo‘lib xizmat qiladi, bu esa akademik aloqalarni mustahkamlaydi va yangi qo‘shma innovatsiyalarga yo‘l ochadi. Bernini, shuningdek, forumni tashkil etishga hissa qo‘shganlarning barchasiga minnatdorlik bildirib, ishtirokchilarga uzoq muddatli hamkorlikning boshlanishi bo‘lgan samarali ish tiladi.

Стартовал первый узбекско-итальянский образовательный форум
Площадкой для форума выступил Туринский политехнический университет в Ташкенте. Гости смогли ознакомиться с работой информационно-ресурсного центра университета, химических лабораторий и спортивного комплекса.
Особое внимание было уделено научным исследованиям и стартапам, которые развиваются в специальной лаборатории и технопарке университета. Гости проявили интерес к проектам с использованием солнечной энергии и энергоэффективным технологиям, ознакомились с деятельностью университетских spin-off компаний и международными проектами. После экскурсии представители университетов Узбекистана и Италии приняли участие в символическом мероприятии — они посадили деревья в саду университета.
Министр образования, университетов и научных исследований Италии Анна Мария Бернини выразила радость от того, что присутствует на форуме, и отметила, что это событие создаёт новые возможности для укрепления сотрудничества в области науки и образования.
По её словам, форум послужит важной основой для новых проектов и соглашений между университетами Узбекистана и Италии, что укрепит академические связи и откроет путь к новым совместным инновациям. Бернини также выразила благодарность всем, кто внёс вклад в организацию форума, и пожелала участникам продуктивной работы, которая станет началом долгосрочного партнёрства между двумя странами.