O‘zbekistonlik matematiklar Turkmanistonda medallar bilan taqdirlandi
Samarqand davlat universiteti qoshidagi O‘zbekiston-Finlyandiya pedagogika institutining 4 nafar talabasi 13-18-aprel kunlari Ashxobod shahrida matematika fani bo‘yicha o‘tkazilgan ochiq xalqaro ("OMOUS-2025) olimpiadada muvaffaqiyatli ishtirok etdi.
Yakka tartibdagi musobaqalarda dunyoning turli mamlakatlaridan 600 nafardan ziyod talaba ishtirok etdi. Erali Boyqobilov kumush, E’zoza Ilhomova bronza medaliga sazovor bo‘ldi. Samarqandlik talabalar jamoaviy hisobda ham muvaffaqiyat qozonishdi.
"Bunday xalqaro musobaqalar nafaqat individual professional darajani oshirishga, balki o‘zaro qo‘llab-quvvatlash va jamoaviy g‘alabaga intilish muhitini rivojlantirishga yordam beradi," dedi Erali Boyqobilov.  Bu natijaga bizni doimo qo‘llab-quvvatlab kelayotgan ustozlarimiz va institut rahbariyatining tinimsiz mehnati tufayli erishdik.
Olimpiadada ishtirok etish va qo‘lga kiritilgan medallar O‘zbekiston-Finlyandiya pedagogika instituti talabalarining yuqori darajadagi matematik tayyorgarligi va ularning yangi yutuqlarga intilishidan dalolat berdi.

Узбекские математики взяли медали в Туркменистане
Четверо студентов Узбекско-финского педагогического института при Самаркандском государственном университете успешно выступили на открытой международной олимпиаде по математике ("OMOUS-2025"), проходившей в Ашхабаде с 13 по 18 апреля.
Более 600 студентов из разных стран мира приняли участие в индивидуальных соревнованиях. Эрали Бойкобилов завоевал серебряную медаль, а Эъзоза Илхомова бронзовую. Самаркандские студенты также добились успеха в командном зачете.
«Подобные международные соревнования способствуют не только повышению индивидуального профессионального уровня, но и развитию атмосферы взаимной поддержки и стремления к командной победе», — отметил Эрали Бойкобилов. — «Этот результат стал возможным благодаря неустанному труду наших наставников и руководства института, которые всегда поддерживают нас».
Участие в олимпиаде и завоеванные медали стали свидетельством высокого уровня математической подготовки студентов Узбекско-финского педагогического института и их стремления к новым достижениям.