Termiz instituti O‘zbekistondagi barcha pedagogika oliy ta’lim muassasalari faoliyatini isloh qilish bo‘yicha yangi tizimning tajriba-sinov loyihasi bo‘ladi
O‘zbekiston Prezidenti pedagogika oliy ta’lim muassasalarini keng ko‘lamli isloh qilishni e’lon qildi. Dastlab Termiz pedagogika instituti yangi yo‘nalishga o‘tadi, so‘ngra o‘zgarishlar butun o‘qituvchilar tayyorlash tizimiga tatbiq etiladi.
O‘zgarishlar boshqa oliy o‘quv yurtlari uchun namuna bo‘ladigan Termiz pedagogika institutidan boshlanadi. Bu yerda Yangi O‘zbekiston universiteti tajribasiga asoslangan xalqaro boshqaruv tizimi joriy etiladi.
Fakultetlar negizida yetakchi xorijiy universitetlar tajribasiga yo‘naltirilgan oltita oliy maktab tashkil etiladi:
• Tabiiy fanlar maktabi: Myunxen texnika universiteti dasturlariga moslashtiriladi.
• Qolgan maktablar: Kembrij universiteti standartlari asosida dasturlar qayta ishlab chiqiladi.
O‘quv rejasi ham takomillashtiriladi: fanlar soni 20 tadan 15 taga qisqartiriladi. Ta’lim yo‘nalishlari soni 31 tadan 17 taga kamayadi. O‘quv yuklamasi 20 foizga pasayadi.
Termiz shahri va tumandagi 47 ta maktab talabalarning amaliyot o‘tash bazasiga aylanadi. Uchta tayanch maktab va yangi baholash tizimi joriy etilgan 12 ta maktab zamonaviy uskunalar bilan jihozlangan uslubiy markazlarga aylanadi.
Joriy yilda chet tillarini biladigan 20 nafar o‘qituvchi Buyuk Britaniya, Germaniya va Singapurga malaka oshirishga jo‘natiladi.
Kelgusi uch yil ichida institutning barcha professor-o‘qituvchilari chet tili sertifikatini olishlari va chet elda malaka oshirishlari shart.
Termiz instituti tajribasi O‘zbekistondagi butun pedagogik ta’lim tizimini modernizatsiya qilish uchun asos bo‘ladi.

Термезский институт станет пилотным проектом новой системы реформирования деятельности всех педагогических вузов в Узбекистане
Президент Узбекистана объявил о масштабной реформе педагогических вузов. Первым на новые рельсы перейдет Термезский педагогический институт, а затем изменения коснутся всей системы подготовки учителей.
Преобразования стартуют с Термезского педагогического института, который станет моделью для других вузов. Здесь будет внедрена международная система управления по примеру Нового узбекского университета.
На базе факультетов будут созданы шесть высших школ, каждая из которых ориентируется на опыт ведущих зарубежных университетов:
• Школа естественных наук: адаптация программ Мюнхенского технического университета.
• Остальные школы: переработка программ с учетом стандартов Кембриджского университета.
Учебный план также будет оптимизирован: количество предметов сократится с 20 до 15. Количество направлений обучения уменьшится с 31 до 17. Учебная нагрузка снизится на 20%.
47 школ Термеза и района станут базой для практики студентов. Три опорные школы и 12 школ с новой системой оценки станут методическими центрами, оснащенными современным оборудованием.
В этом году 20 преподавателей со знанием иностранных языков отправятся на стажировку в Великобританию, Германию и Сингапур.
В ближайшие три года все преподаватели института должны получить сертификат по иностранному языку и пройти обучение за рубежом.
Опыт Термезского института станет основой для модернизации всей системы педагогического образования в Узбекистане.