MWC Barcelona - 2025: O‘zbekistonning Huawei bilan yangi raqamli tashabbuslari
Ispaniyada 3-6 mart kunlari bo‘lib o‘tgan MWC Barcelona — 2025 xalqaro anjumanida O‘zbekiston raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Huawei kompaniyasining Yaqin Sharq va Markaziy Osiyo bo‘yicha prezidenti Filipp Gan bilan muhim uchrashuv o‘tkazdi. Muzokaralar davomida mamlakatni raqamli transformatsiya qilish sohasidagi kelajak hamkorlikka oid muhim memorandumlar imzolandi.
So‘nggi yillarda O‘zbekiston va Huawei bir qator yirik loyihalarni muvaffaqiyatli amalga oshirdi. Ulardan biri masofaviy xizmatlar markazining ishga tushirilishi bo‘lib, bu 2024-yilda IT-xizmatlar eksporti hajmining 10 million AQSH dollaridan oshishiga olib keldi. Markaz dunyoning 20 dan ortiq davlatiga xizmat ko‘rsatib, 300 ta yangi ish o‘rnini yaratdi.
Uchrashuvda raqamli kadrlarni tayyorlashga alohida e’tibor qaratildi. Huawei yosh mutaxassislarni yetishtirish uchun mo‘ljallangan “Kelajak urug‘lari” va “AKT akademiyasi” ta’lim dasturlarini faol qo‘llab-quvvatlamoqda. 2024-yilda O‘zbekistonda “Kelajak urug‘lari” dasturining o‘n yilligi nishonlandi, mamlakat jamoasi esa “Tech4Good” xalqaro tanlovining final bosqichida kumush medalga sazovor bo‘ldi. Bundan tashqari, 12 nafar talaba Shenchjen va Shanxayda raqamli sayohatda qatnashdi, ikki jamoa esa Saudiya Arabistonida o‘tkazilgan mintaqaviy AKT tanlovida O‘zbekiston nomidan ishtirok etdi.
Hamkorlik doirasida Huawei ilg‘or texnologiyalarni joriy etishni davom ettirmoqda. 2024-yilda sinov tariqasida 5.5G tarmog‘i ishga tushirildi, bu mamlakat raqamli infratuzilmasini rivojlantirishda muhim qadam bo‘ldi. Shuningdek, kompaniya Raqamli iqtisodiyot tadqiqotlari markazi va Xitoy axborot-kommunikatsiya texnologiyalari akademiyasi (CAICT) bilan hamkorlikda “O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotining 2030-yilgacha bo‘lgan sharhi va istiqbollari” tahliliy hisobotini tayyorladi.
“Maqsadimiz — ilg‘or texnologiyalar O‘zbekiston raqamli iqtisodiyotini rivojlantirishning asosiy harakatlantiruvchi kuchiga aylanadigan ekotizimni yaratishdan iborat,” — dedi Sherzod Shermatov.

MWC Barcelona – 2025: новые цифровые инициативы Узбекистана с Huawei
На международной конференции MWC Barcelona — 2025, прошедшей с 3 по 6 марта в Испании, состоялась важная встреча министра цифровых технологий Узбекистана Шерзода Шерматова с президентом Huawei по Ближнему Востоку и Центральной Азии Филиппом Ганом. В ходе переговоров были подписаны значимые меморандумы, касающиеся дальнейшего сотрудничества в сфере цифровой трансформации страны.
За последние годы Узбекистан и Huawei успешно реализовали ряд крупных проектов. Одним из них стал запуск Центра удалённых услуг, благодаря которому в 2024 году объём экспорта ИТ-услуг превысил 10 млн долларов США. Центр предоставляет сервисы более чем в 20 стран мира и создал 300 новых рабочих мест.
Особое внимание на встрече уделили развитию цифровых кадров. Huawei активно поддерживает образовательные программы «Семена будущего» и «Академия ИКТ», направленные на подготовку молодых специалистов. В 2024 году в Узбекистане отметили десятилетие программы «Семена будущего», а команда страны завоевала серебро на финальном этапе международного конкурса «Tech4Good». Кроме того, 12 студентов прошли цифровой тур в Шэньчжэне и Шанхае, а две команды представили Узбекистан на региональном конкурсе ИКТ в Саудовской Аравии.
В рамках сотрудничества Huawei продолжает внедрение передовых технологий. В 2024 году в тестовом режиме была запущена сеть 5.5G, что стало важным шагом в развитии цифровой инфраструктуры страны. Также компания совместно с Центром исследований цифровой экономики и Китайской академией информационно-коммуникационных технологий (CAICT) подготовила аналитический обзор «Обзор и видение цифровой экономики Узбекистана до 2030 года».
«Наша цель — создать экосистему, где передовые технологии станут ключевым драйвером развития цифровой экономики Узбекистана», — отметил Шерзод Шерматов.