O‘zbekiston olimlari Qozog‘istonda bo‘lib o‘tgan "Lomonosov – 2025" xalqaro konferensiyasida faol ishtirok etdi
Moskvadagi davlat universiteti (MDU)ning Ostonada joylashgan filialida yosh olimlar, talabalar va magistrantlarning "Lomonosov – 2025" xalqaro konferensiyasi yakunlandi. Yigirmanchi yubiley anjumani Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlandi va unda MDH mamlakatlarining, jumladan O‘zbekistonning yetakchi universitetlaridan 300 dan ortiq ishtirokchi qatnashdi.
MDU filiali direktori, professor Aleksandr Sidorovich konferensiya o‘z faoliyati davomida 100 dan ortiq ta’lim muassasalaridan 8,5 mingdan ziyod ishtirokchini birlashtirgan holda, bilim va tajriba almashish uchun muhim maydonga aylanganini ta’kidladi. Tadbir doirasida matematika, sun’iy intellekt, madaniyatlararo muloqot va ekologik xatarlar kabi fanning turli yo‘nalishlari bo‘yicha ma’ruzalar taqdim etildi.
Konferensiyada Ulug‘ Vatan urushi haqidagi tarixiy xotirani asrashga alohida e’tibor qaratildi. O‘zbekiston vakillari o‘zbek xalqining umumiy G‘alabaga qo‘shgan ulkan hissasini ta’kidladilar. Bu hissa konferensiyaning boshqa ishtirokchilari tomonidan ham e’tirof etildi.
Qozog‘iston mudofaa vaziri o‘rinbosari Darxan Axmediyev konferensiyada so‘zga chiqib, tarixiy xotirani saqlash muhimligini ta’kidladi va MDU vakillarini Qozog‘iston Mudofaa vazirligi tomonidan o‘tkaziladigan ilmiy tadbirlarda ishtirok etishga taklif qildi.
"Lomonosov – 2025" konferensiyasi O‘zbekiston va boshqa MDH davlatlari o‘rtasidagi ilmiy hamkorlikni mustahkamlashda muhim qadam bo‘ldi, hamda yoshlarning ilm-fanni rivojlantirish va qahramonona o‘tmish xotirasini saqlashga bo‘lgan intilishini tasdiqladi.

Узбекистанские ученые приняли активное участие в международной конференции «Ломоносов – 2025» в Казахстане
В филиале Московского государственного университета (МГУ) в Астане завершила свою работу международная конференция молодых ученых, студентов и магистрантов «Ломоносов – 2025». Юбилейная, двадцатая по счету, конференция была посвящена 80-летию Победы в Великой Отечественной войне и собрала более 300 участников из ведущих университетов стран СНГ, включая Узбекистан.
Директор филиала МГУ, профессор Александр Сидорович отметил, что конференция стала важной платформой для обмена знаниями и опытом, объединив более 8,5 тысяч человек из более 100 учебных заведений за годы своего существования. В рамках мероприятия были представлены доклады по различным направлениям науки, включая математику, искусственный интеллект, межкультурную коммуникацию и экологические риски.
Особое внимание на конференции было уделено сохранению исторической памяти о Великой Отечественной войне. Представители Узбекистана подчеркнули огромный вклад узбекского народа в общую Победу. Этот вклад был отмечен и другими участниками конференции.
Заместитель министра обороны Казахстана Дархан Ахмедиев, выступая на конференции, подчеркнул важность сохранения исторической памяти и пригласил представителей МГУ к участию в научных мероприятиях, проводимых Министерством обороны Казахстана.
Конференция «Ломоносов – 2025» стала важным шагом в укреплении научного сотрудничества между Узбекистаном и другими странами СНГ, подтвердив стремление молодежи к развитию науки и сохранению памяти о героическом прошлом.