Rossiya va O‘zbekiston ta’lim sohasidagi hamkorlikni mustahkamlamoqda
3-dekabr kuni Rossiya Federatsiyasi Prezidenti huzuridagi Rossiya xalq xo‘jaligi va davlat xizmati akademiyasi (RANXiGS) rektori Aleksey Komissarov Toshkentga tashrif buyurib, O‘zbekistonning ta’lim va davlat tuzilmalari vakillari bilan bir qator uchrashuvlar o‘tkazdi.
Tashrif doirasida RANXiGS va O‘zbekiston Investitsiyalar, sanoat va savdo vazirligi o‘rtasida hamkorlik memorandumi imzolandi. Shuningdek, akademiya negizida O‘zbekiston davlat organlarining 150 nafar vakili uchun malaka oshirish dasturini amalga oshirish masalasi muhokama etildi. Dastur 2025-yilga mo‘ljallangan bo‘lib, “O‘zbekiston — 2030” strategiyasiga muvofiq kadrlar zaxirasini tayyorlashga qaratilgan.
Bundan tashqari, Komissarov O‘zbekiston Vazirlar Mahkamasi huzuridagi Oliy biznes va tadbirkorlik maktabi jamoasi bilan uchrashdi. Muzokaralar yakunida “Korporativ boshqaruv va biznesni strategik rivojlantirish” magistratura va MBA dasturini ishga tushirish to‘g‘risida kelishuv imzolandi. “Davlat-xususiy sheriklik” yo‘nalishida bakalavriat ta’limini ochish imkoniyati ko‘rib chiqilmoqda, shuningdek, Ulug‘ Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan ilmiy-amaliy anjuman o‘tkazish rejalashtirilmoqda.
Yakuniy bosqichda O‘zbekiston Prezidenti huzuridagi Davlat boshqaruvi akademiyasi rektori Adham Bekmurodov va Davlat xizmatini rivojlantirish agentligi direktori o‘rinbosari Saidfarrux Islomov bilan muzokaralar olib borildi. Tomonlar kadrlar tayyorlash sohasida ikki tomonlama hamkorlikni mustahkamlashga qaratilgan ta’lim dasturlari, ilmiy qo‘llanmalar va tadbirlarni ishlab chiqishga o‘zaro qiziqish bildirdilar.
Ushbu tashrif davlat va biznes tuzilmalari uchun mutaxassislar tayyorlash bo‘yicha dolzarb vazifalarni birgalikda hal etishga qaratilgan ta’lim sohasidagi Rossiya-O‘zbekiston sherikligini rivojlantirish yo‘lidagi navbatdagi qadam bo‘ldi.

Россия и Узбекистан укрепляют сотрудничество в сфере образования
3 декабря ректор Российской академии народного хозяйства и государственной службы при Президенте РФ (РАНХиГС) Алексей Комиссаров посетил Ташкент, где провёл ряд встреч с представителями образовательных и государственных структур Узбекистана.
В рамках визита был подписан Меморандум о сотрудничестве между РАНХиГС и Министерством инвестиций, промышленности и торговли Узбекистана. Также обсуждалась реализация программы повышения квалификации для 150 представителей государственных органов Узбекистана на базе академии. Программа запланирована на 2025 год и будет нацелена на подготовку кадрового резерва в соответствии со стратегией «Узбекистан-2030».
Кроме того, Комиссаров встретился с командой Высшей школы бизнеса и предпринимательства при Кабинете министров Узбекистана. По итогам переговоров было подписано соглашение о запуске магистерской и МВА программы «Корпоративное управление и стратегическое развитие бизнеса». Рассматривается возможность открытия бакалавриата по направлению «Государственно-частное партнерство», а также запланирована научно-практическая конференция к 80-летию Победы в Великой Отечественной войне.
Заключительным этапом стало обсуждение с ректором Академии государственного управления при Президенте Узбекистана Адхамом Бекмуродовым и заместителем директора Агентства развития государственной службы Саидфаррухом Исломовым. Стороны выразили взаимный интерес к разработке образовательных программ, научных пособий и мероприятий, направленных на укрепление двустороннего сотрудничества в области подготовки кадров.
Этот визит стал очередным шагом на пути к развитию российско-узбекского партнёрства в образовательной сфере, нацеленным на совместное решение актуальных задач подготовки специалистов для государственной и бизнес-структур.