Namanganda Gersen universiteti yordamida Rus tilini o‘qitish markazi ochiladi
A.I.Gersen nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti Namanganda Rus tilida ochiq ta’lim va rus tilini o‘rgatish markazi tashkil etilishi haqida e’lon qildi. Yangi ta’lim markazi Namangan davlat pedagogika instituti bazasida Rossiya oliy o‘quv yurti ko‘magida faoliyat yuritadi, deya xabar berdi universitet matbuot xizmati.
Markaz Rossiya Maorif vazirligining xorijda rus tili va madaniyatini ommalashtirishga qaratilgan tashabbusining bir qismi bo‘ladi.
Namangan pedagogika instituti ilmiy ishlar va innovatsiyalar bo‘yicha prorektori Murodxon Qodirxonov ushbu loyihaning ahamiyatini ta’kidlab o‘tdi: “Biz Gersen universiteti bilan hamkorlikni rivojlantirishdan, ayniqsa, test sinovlarini o‘tkazish va rus tili kurslarini tashkil etish imkonini beradigan markazni ochishdan manfaatdormiz. Shuningdek, RDPU mutaxassislarining ham yuzma-yuz, ham masofaviy tarzda o‘tkaziladigan mahorat darslariga ham qiziqish bildirmoqdamiz”.
Markazdan nafaqat ta’lim olish, balki Rossiya va O‘zbekiston universitetlari o‘rtasidagi ilmiy aloqalarni rivojlantirish uchun ham foydalanish rejalashtirilmoqda, bu esa mamlakatlar o‘rtasidagi madaniy va ta’lim sohasidagi hamkorlikni mustahkamlashga xizmat qiladi.

В Намангане откроют Центр обучения русскому языку при поддержке Герценовского университета
Российский государственный педагогический университет имени А. И. Герцена объявил о создании Центра открытого образования на русском языке и обучения русскому языку в Намангане. Новый образовательный центр будет действовать на базе Наманганского государственного педагогического института при содействии российского вуза, сообщили в пресс-службе университета.
Центр станет частью инициативы Министерства просвещения России, направленной на популяризацию русского языка и культуры за рубежом.
Проректор по научной работе и инновациям Наманганского педагогического института Муродхон Кодирхонов отметил значимость этого проекта: «Мы заинтересованы в развитии сотрудничества с Герценовским университетом, особенно в открытии центра, где можно будет проводить тестирование и организовывать курсы русского языка. Нам также интересны мастер-классы от специалистов РГПУ, которые могут быть как очными, так и дистанционными».
Центр планируется использовать не только для обучения, но и для развития академических связей между вузами России и Узбекистана, что поспособствует укреплению культурного и образовательного сотрудничества между странами.