Ruminiya elchisi Toshkentda talabalar bilan uchrashdi
Ruminiyaning O‘zbekistondagi elchisi Daniyel Kristian Chobanu Vebster universiteti va Toshkent davlat yuridik universiteti talabalari bilan uchrashuvni o‘tkazdi. Suhbat davomida u Ruminiya-O‘zbekiston munosabatlarining istiqbollari haqida so‘zlab, siyosiy va iqtisodiy hamkorlik masalalariga alohida e’tibor qaratdi.
Diplomat ikki tomonlama aloqalarning ijobiy rivojlanishini ta’kidlab, ikki mamlakat tashqi ishlar vazirliklari o‘rtasidagi siyosiy maslahatlashuvlar, hukumatlararo komissiyalar majlislari va rasmiy tashriflarning muvaffaqiyatli o‘tkazilganini qayd etdi. Shuningdek, u 24 yanvar kuni 166 yilligi nishonlangan Moldova va Valaxiya Ruminiya knyazliklarining birlashuvi ahamiyati haqida ma’lumot berdi.
Chobanu xalq diplomatiyasiga alohida e’tibor qaratib, Katta Chimg‘on cho‘qqilari, Hazrat Sulton va Po‘latxon platosiga ko‘tarilgani, shuningdek, Ruminiya diplomatiyasining 161 yilligi sharafiga havo sharida parvoz qilgani haqidagi taassurotlari bilan o‘rtoqlashdi.

Посол Румынии встретился со студентами в Ташкенте
Посол Румынии в Узбекистане Даниэль Кристиан Чобану провёл встречу со студентами Университета Вебстера и Ташкентского государственного юридического университета. В ходе беседы он рассказал о перспективах румынско-узбекских отношений, уделив особое внимание вопросам политического и экономического сотрудничества.
Дипломат подчеркнул положительную динамику двусторонних связей, отметив успешное проведение политических консультаций между министерствами иностранных дел двух стран, заседания межправительственных комиссий и официальные визиты. Он также рассказал о значении объединения румынских княжеств Молдовы и Валахии, 166-я годовщина которого отмечалась 24 января.
Отдельное внимание Чобану уделил народной дипломатии, поделившись впечатлениями о своих восхождениях на вершины Большого Чимгана, Хазрет Султана и плато Пулатхан, а также о полёте на воздушном шаре в честь 161-й годовщины румынской дипломатии.