Pokistonning Jhulum tumanida joylashgan Nandan qal’asida buyuk olim Abu Rayhon Beruniyning ilmiy laboratoriyasi qoldiqlari aniqlandi. O‘rta asrlarda bu istehkom uning tadqiqotlari va ilmiy kashfiyotlari maskani bo‘lgan.
Tarixiy manbalarga ko‘ra, 1037-yilda sulton Mahmud G‘aznaviy Beruniyni Hindistonga yurishga olib borgan. Yo‘l davomida uning qo‘shini bir qancha shahar va qal’alarni, jumladan, Nandanni ham zabt etgan. Bu yerda, tog‘ etagida olim o‘zining mashhur hisob-kitoblarini amalga oshirgan. U Quyosh harakatini o‘lchash va Yer radiusini hisoblash uchun oddiy astrolyabiyadan foydalangan. Uning ma’lumotlariga ko‘ra, Yer radiusi taxminan 6315 kilometrni tashkil etgan, bu zamonaviy o‘lchovlardan atigi 5 kilometrga farq qiladi.
Bugungi kunda Nandan qal’asi yarim vayron holda turibdi. 2021-yilda Pokiston Bosh vaziri Imron Xon uni qayta tiklash va sayyohlik markaziga aylantirish to‘g‘risida ko‘rsatma bergan edi, ammo bu borada hali aniq qadamlar qo‘yilmagan.
O‘zbekistonda ushbu tarixiy joyga qiziqish paydo bo‘ldi. Islom sivilizatsiyasi markazi rahbariyati Beruniy o‘zining eng muhim kashfiyotlarini amalga oshirgan joyni o‘rganish uchun Pokistonga ilmiy ekspeditsiya uyushtirish imkoniyatini ko‘rib chiqmoqda.

В Пакистане найдены следы научной лаборатории Беруни
В крепости Нандана, расположенной в пакистанском округе Джхелум, обнаружены остатки научной лаборатории великого ученого Абу Райхана Беруни. В средневековье это укрепление служило местом его исследований и научных открытий.
Согласно историческим источникам, в 1037 году султан Махмуд Газневи взял Беруни в поход на Индию. По пути его армия захватила несколько городов и крепостей, в том числе Нандану. Здесь, у подножия гор, учёный провёл свои знаменитые расчёты, используя простое астролябие для измерения движения Солнца и вычисления радиуса Земли. По его данным, он составлял около 6315 километров, что всего на 5 километров отличается от современных измерений.
Сегодня крепость Нандана находится в полуразрушенном состоянии. В 2021 году премьер-министр Пакистана Имран Хан распорядился о её реставрации и превращении в туристический центр, однако реальных шагов в этом направлении пока не предпринято.
В Узбекистане проявили интерес к этой исторической локации. Руководство Центра исламской цивилизации рассматривает возможность организации научной экспедиции в Пакистан, чтобы изучить место, где Беруни совершил свои важнейшие открытия.