O'zbekistonda energetika sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish markazi ochiladi
Vazirlar Mahkamasi energetika sohasida kadrlarni qayta tayyorlash va ularning malakasini oshirishning yagona tizimini yaratish choralarini tasdiqladi. Markaz energetika sohasi xodimlarining malakasini oshirish bilan shug’ullanadi.
Tashkilot xalqaro tajribaga asoslangan o’quv dasturlarini ishlab chiqish va o’quv jarayonini tahlil qilish va sifatini nazorat qilish uchun raqamli tizimlarni joriy etish bilan shug’ullanadi. Shuningdek, energiya auditi va energiya menejmenti bo’yicha maxsus kurslar tashkil etiladi, malaka oshirish uchun raqamli ta’lim resurslari yaratiladi, masofaviy o’qitish dasturlari joriy etiladi. 2025 yil 1 aprelga qadar maxsus elektron platforma ishga tushirilishi rejalashtirilgan.

В Узбекистане откроют Центр переподготовки и повышения квалификации кадров в сфере энергетики
Кабинет Министров утвердил меры по созданию единой системы переподготовки и повышения квалификации кадров в энергетической сфере. Центр займется повышением квалификации работников энергетической отрасли.
Организация займется разработкой программ обучения на основе международного опыта, внедрением цифровых систем для анализа и контроля качества учебного процесса. Также будет организованы специальные курсы по энергоаудиту и энергоменеджменту, созданы цифровые образовательные ресурсы для повышения квалификации, внедрены программы дистанционного обучения. До 1 апреля 2025 года запланирован запуск специальной электронной платформы.