"G‘alaba diktanti" ilk bor xorijdagi hamkor Rus uylarida o‘tkaziladi
Ulug‘ Vatan urushi tarixiga bag‘ishlangan aksiya bu yil xorijdagi 350 ta joyda, jumladan, Rossiya uylari, maktablari, universitetlari, elchixonalari va bosh konsulliklarida bo‘lib o‘tadi. Aksiyaga birinchi marta hamkor Rus uylari va Rus pravoslav cherkovining xorijiy cherkovlari qo‘shiladi, bu esa yanada ko‘proq ishtirokchilarni jalb qilish imkonini beradi.
Rossotrudnichestvo rahbari Yevgeniy Primakov joriy yilda Albaniya, Shvetsiya, Shveytsariya, Gvineya, Indoneziya, Keniya, Madagaskar, Namibiya, Myanma va Tanzaniya kabi mamlakatlarni qamrab oladigan "G‘alaba diktanti" geografiyasi sezilarli darajada kengayishini ta’kidladi. Bu Rossiya tarixiga, uning fashizm ustidan qozonilgan g‘alabaga qo‘shgan hissasiga qiziqish ortib borayotganidan dalolat beradi.
Oflayn formatdagi topshiriqlar 10 ta tilga tarjima qilingan va 44 ta mamlakatda "G‘alaba diktanti"ga o‘z davlatining Ulug‘ Vatan urushidagi ishtirokiga oid savollar qo‘shilgan. Diktantning onlayn versiyasi ingliz, arab, ispan va xitoy tillarida mavjud.

«Диктант Победы» впервые пройдет в партнерских Русских домах за рубежом
Акция, посвященная истории Великой Отечественной войны, в этом году пройдет на 350 площадках за рубежом, включая Русские дома, школы, университеты, посольства и генконсульства России. Впервые к акции присоединятся партнерские Русские дома и зарубежные приходы Русской православной церкви, что позволит привлечь еще больше участников.
Руководитель Россотрудничества Евгений Примаков отметил значительное расширение географии «Диктанта Победы», который в этом году охватит такие страны, как Албания, Швеция, Швейцария, Гвинея, Индонезия, Кения, Мадагаскар, Намибия, Мьянма и Танзания. Это свидетельствует о растущем интересе к истории России и ее вкладе в победу над фашизмом.
Задания для офлайн-формата переведены на 10 языков, а в 44 странах в «Диктант Победы» добавлены вопросы, касающиеся участия их государства в Великой Отечественной войне. Онлайн-версия диктанта доступна на английском, арабском, испанском и китайском языках.