Prezident umumiy ta’lim maktablarida ta’lim sifatini maxsus o‘quv yurtlari darajasiga ko‘tarish zarurligini ta’kidladi. Shu maqsadda, 22-maktabda zamonaviy dasturlar asosida eng yaxshi ta’lim amaliyotlariga asoslangan darslarni olib boradigan 104 nafar o‘qituvchi tanlov asosida qabul qilingan. O‘quvchilar kamida ikkita chet tilini va bir kasbiy mutaxassislikni o‘rganishadi. Buning uchun qo‘shimcha sifatida amaliy san’at, mehmonxona xizmati, rasm chizish, fotografiya, IT va robototexnika kabi o‘ndan ortiq to‘garaklar tashkil etilgan.
Shuningdek, Mudofaa vazirligi bilan hamkorlikda harbiy-vatanparvarlik guruhi tashkil etilgan bo‘lib, unda o‘quvchilar buyuk sarkardalar tarixini o‘rganish, vatanparvarlik tadbirlarida va sport musobaqalarida qatnashish imkoniyatiga ega bo‘ladilar.
Prezident ta’limni vatanga sadoqat hissi bilan uyg‘unlashtirish zarurligini ta’kidlab, bu yoshlarga ichki kuch va maqsad beradi, dedi. Shuningdek, maktabda “Iqtidor” klubi faoliyat yuritadi va unda bolalar musiqa va san’at bilan shug‘ullanadilar.
Prezident o‘quvchilar va o‘qituvchilar bilan suhbatlashib, asosiy maqsadini — kelajakda mamlakat yutuqlariga hissa qo‘shadigan bilimli va maqsadli yoshlarni tarbiyalash ekanini bildirdi. U hozirgi avlod uchun bilim va ko‘nikmalar kelajakda “qanot” bo‘lishini ta’kidladi.
Maktab shuningdek, “Xavfsiz maktab” tizimini joriy etib, kirish joyiga Face ID o‘rnatilgan va energiya samaradorligini oshirish uchun quyosh panellari o‘rnatilgan.

Президент посетил новую школу в Навои
Шавкат Мирзиёев посетил общеобразовательную школу № 22 в Фаровонском районе Навои. В школе оборудованы современные классы, лаборатории, кабинеты информатики и иностранных языков, спортзал, футбольное поле и столовая., а школьная библиотека, насчитывающая три тысячи книг, подключена к электронной системе Национальной библиотеки имени Алишера Навои.
Президент отметил важность повышения качества образования в обычных школах до уровня специализированных учебных заведений. В школе № 22 для этого был проведён конкурсный отбор 104 учителей, которые преподают по современным программам, ориентированным на лучшие образовательные практики. В школе учащиеся осваивают как минимум два иностранных языка и одну профессиональную специализацию. Для этого организовано более десяти кружков, таких как прикладное искусство, гостиничное обслуживание, рисование, фотография, IT и робототехника.
Также в сотрудничестве с Министерством обороны здесь создана военно-патриотическая группа. В ней учащиеся изучают историю великих полководцев и участвуют в патриотических мероприятиях и спортивных соревнованиях.
Президент подчеркнул важность сочетания образования с чувством преданности своей стране, что придаёт молодёжи внутреннюю силу. В школе работает клуб «Иктидор», где дети занимаются музыкой и искусством.
Общаясь с учениками и учителями, Президент выразил свою главную цель — воспитывать образованную и целеустремлённую молодёжь, которая станет движущей силой будущих успехов страны. Он подчеркнул, что знания и навыки станут «крыльями» для нынешнего поколения в будущем.
Школа также внедрила систему «Безопасная школа» с Face ID на входе и установила солнечные панели для энергоэффективности.