Toshkentda Xalqaro NAUKA 0+ festival’i o’tkaziladi
2 va 3 noyabr kunlari Toshkentda Xalqaro NAUKA 0+ festival’i o’tkaziladi. Bu yilgi mavzu — “Atrofimizdagi fan”. Festival, dunyoda fan ommalashtirish bo’yicha eng muhim loyihalardan biri hisoblanadi.
Tadbir doirasida ilmiy-populyar ma’ruzalar, interaktiv ko’rgazmalar, virtual laboratoriyalar, ilmiy spektakllar va shoular, shuningdek, insoniyat kelajagi haqida munozaralar rejalashtirilgan. Mehmonlar film ko’rsatish, robotlar musobaqasida ishtirok etish, shuningdek, kvizlar va kvestlarda qatnashish imkoniyatiga ega bo’ladilar. Festivalning Toshkentdagi asosiy maydonchalari: M.V. Lomonosov nomidagi MGU filial’i, D.I. Mendeleyev nomidagi RHTU filial’i, O’zbekistondagi Rossotrudnichestvo vakolatxonasi, O’zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasining materialshunoslik instituti va boshqa ilmiy va ta’lim muassasalari bo’ladi.

В Ташкенте пройдет Международный фестиваль NAUKA 0+
2 и 3 ноября в Ташкенте пройдет Международный фестиваль NAUKA 0+. Тема этого года — «Наука вокруг нас». Фестиваль является одним из самых значимых проектов по популяризации науки в мире.
В рамках мероприятия планируются научно-популярные лекции, интерактивные выставки, виртуальные лаборатории, научные спектакли и шоу, а также дискуссии о будущем человечества. Посетители смогут увидеть показ фильмов, участвовать в соревнованиях роботов, а также в квизах и квестах. Основными площадками фестиваля в Ташкенте станут: филиал МГУ им. М.В. Ломоносова, филиал РХТУ им. Д.И. Менделеева, представительство Россотрудничества в Узбекистане, институт материаловедения Академии наук Республики Узбекистан и другие научные и образовательные учреждения.