O'zbekiston va Qozog'iston qo'shma sun'iy yo'ldoshlarni uchirishni muhokama qildi
O’zbekiston raqamli texnologiyalar vazirligi delegatsiyasi Osiyo va tinch okeani uchun iqtisodiy va ijtimoiy komissiya tomonidan tashkil etilgan “raqamli inklyuziya va transformatsiya bo’yicha Osiyo-tinch okeani vazirliklari konferensiyasi” da ishtirok etdi.
Raqamli texnologiyalar vaziri Sherzod Shermatov Qozog’istonning raqamli rivojlanish, innovatsiyalar va aerokosmik sanoat vaziri Jaslan Madiyev bilan uchrashuv o’tkazdi. Suhbat davomida ikki mamlakat o’rtasidagi raqamli texnologiyalar sohasidagi hamkorlik istiqbollari, raqamli inklyuzivlik va transformatsiya masalalari hamda raqamli ko’nikmalarni oshirish masalalari muhokama qilindi.
Raqamli innovatsiyalarni tezlashtirishga qaratilgan mintaqaviy hamkorlik rejalariga alohida e’tibor qaratildi. Shuningdek, ikki mamlakat ishtirokida qo’shma sun’iy yo’ldoshlarni uchirish imkoniyati muhokama qilindi va joriy yil oxiriga qadar ma’lumotlarni tahlil qilish va aniq takliflarni ishlab chiqish rejalashtirilgan.

Узбекистан и Казахстан обсудили запуск совместных спутников
Делегация Министерства цифровых технологий Узбекистана приняла участие в «Азиатско-Тихоокеанской министерской конференции по цифровому включению и трансформации», организованной Экономической и социальной комиссией для Азии и Тихого океана.
Министр цифровых технологий Шерзод Шерматов провёл встречу с Жасланом Мадиевым, министром цифрового развития, инноваций и аэрокосмической промышленности Казахстана. В ходе беседы были обсуждены перспективы сотрудничества двух стран в области цифровых технологий, вопросы цифровой инклюзивности и трансформации, а также повышения цифровых навыков.
Особое внимание было уделено планам регионального сотрудничества, направленным на ускорение цифровых инноваций. Также обсуждалась возможность запуска совместных спутников с участием двух стран, а к концу текущего года планируется провести анализ данных и выработать конкретные предложения.