Teplyakovlar oilasi yana MGUdan pul talab qilmoqda. 2021-yilda o‘sha paytda 9 yoshda bo‘lgan Alisa Teplyakova mamlakatdagi eng yosh talaba bo‘ldi. Moskva davlat universitetining psixologiya fakultetida o‘qiy boshlaganidan beri uning ota-onasi universitet bilan janjallashib, sudlashmoqda.
Alisa pullik bo‘limga qabul qilindi, chunki uning YEGE ballari byudjetga tushishga etarli emas edi. Bir yil o‘qish 391 ming rublni tashkil etdi. Teplyakovlar pul to‘lashdi, lekin Alisa o‘qiy olmadi: u faqat sentyabrda darslarga qatnashib, birinchi sessiyani o‘tkazib yubordi. Fakultetdagilarning aytishicha, u o‘qishni eplay olmayapti. Alisaning otasi uning uddalay olishiga ishonadi, fakultetda esa uning jig‘iga tegishadi. U uch yildan beri buni isbotlashga va universitetni jazolashga urinmoqda.
2022-yilning yozida Moskvaning Zyuzina tuman sudida Teplyakovlarning Moskva davlat universitetiga qarshi da’vosi ko‘rib chiqildi. Ular ta’lim uchun pulni qaytarishni, Alisani bepul o‘qitishni va ma’naviy zararni qoplashni talab qilishdi. Sudda ular mag‘lub bo‘lishdi, ammo kurashni davom ettirib, Oliy sudga qadar yetib borishdi.
Shikoyat e’tiborni janjaldan chalg‘itish uchun qulay vaqtda berilgan: oila boshlig‘i Yevgeniy Teplyakov keksa qo‘shnisini kaltaklashda gumon qilinmoqda. Voqea 3 sentyabr kuni Teplyakovlar olti xonali kvartirani ijaraga olayotgan uy yaqinidagi bolalar maydonchasida sodir bo‘lgan.
Yana bir janjal ularning uy-joyi bilan bog‘liq. Yevgeniy bilan Natalya uzoq vaqt bolalari bilan bir xonali kvartirada yashashlarini va uyma-uy yurishlarini gapirib berishdi. Yaqinda ma’lum bo‘lishicha, ular besh yildan beri oyiga 90 ming rubl evaziga keng kvartirani ijaraga olishgan. Bu kvartiraning egasi ularni ko‘chirishga uringanida ma’lum bo‘ldi. Oila ko‘chib o‘tishdan bosh tortib, sudga bergan. Dastlabki majlis 18 noyabrga belgilangan. Hali mulkdordan qarshi da’vo arizasi berilmagan.

Тепляковы подали очередной иск на МГУ
Семья Тёпляковых снова требует деньги от МГУ. В 2021 году Алиса Тёплякова, которой тогда было 9 лет, стала самой юной студенткой в стране. С самого начала учёбы на факультете психологии МГУ её родители конфликтуют и судятся с университетом.
Алису приняли на платное отделение, так как её баллов ЕГЭ не хватило для поступления на бюджет. Год обучения стоил 391 тысячу рублей. Тёпляковы заплатили, но Алиса не смогла учиться: посещала занятия только в сентябре и провалила первую сессию. На факультете говорили, что она не справляется с учёбой. Отец Алисы уверен, что она справляется, а на факультете к ней придираются. Уже три года он пытается это доказать и наказать университет.
Летом 2022 года в Зюзинском районном суде Москвы рассматривался иск Тёпляковых к МГУ. Они требовали вернуть деньги за обучение, учить Алису бесплатно и компенсировать моральный вред. Суд они проиграли, но продолжили борьбу и дошли до Верховного суда.
Жалоба подана в удобное время, чтобы отвлечь внимание от скандала: отца семейства Евгения Тёплякова подозревают в избиении пожилой соседки. Инцидент произошёл 3 сентября на детской площадке возле дома, где Тёпляковы снимают шестикомнатную квартиру.
Ещё один скандал связан с их жильём. Евгений и Наталия долго говорили, что живут с детьми в однокомнатной квартире и едва сводят концы с концами. Недавно выяснилось, что они уже пять лет снимают просторную квартиру за 90 тысяч рублей в месяц. Это стало известно, когда собственник квартиры пытался их выселить. Семья отказалась съезжать и подала в суд. Предварительное заседание назначено на 18 ноября. Встречный иск от собственника ещё не подан.