O‘zbekiston Finlyandiya Geologiya xizmati bilan qo‘shma loyihani yakunladi
O‘zbekiston tog‘-kon sanoati va geologiya vazirligi Finlyandiya Geologiya xizmati (GTK) bilan hamkorlikda amalga oshirilgan loyiha ishtirokchilarining yakuniy majlisi o‘tkazildi. Qo‘shma loyiha O‘zbekistonning milliy farovonligini oshirishga xizmat qilishi ko‘zlangan tabiiy boyliklardan foydalanish samaradorligini yuksaltirishga qaratilgan edi.
Fin tomoni vakillari ish natijalarini yuqori baholab, yangi yo‘nalishlarda hamkorlikni davom ettirishga qiziqish bildirdilar. Tashrif doirasida vazirlik delegatsiyasi Finlyandiyaning yetakchi tog‘-kon kompaniyalari vakillari bilan uchrashuvlar o‘tkazilgan FinnMateria 2024 ko‘rgazmasini ham ziyorat qildi.
Yakunlangan loyiha davlatlar o‘rtasidagi sheriklik aloqalarini mustahkamladi hamda geologiya va tog‘-kon sanoati sohasida kelgusi qo‘shma tashabbuslar uchun imkoniyatlar yaratdi.

Узбекистан подвёл итоги совместного проекта с Геологической службой Финляндии
Прошло итоговое совещание участников проекта, который был реализован Министерством горнодобывающей промышленности и геологии Узбекистана совместно с Геологической службой Финляндии (GTK). Совместный проект был направлен на повышение эффективности освоения природных ресурсов, что должно способствовать росту национального благосостояния Узбекистана.
Представители финской стороны дали высокую оценку результатам работы и выразили заинтересованность в продолжении сотрудничества по новым направлениям. В рамках поездки делегация Министерства также посетила выставку FinnMateria 2024, где прошли встречи с представителями ведущих горнодобывающих компаний Финляндии.
Завершённый проект укрепил партнёрские отношения между странами и открыл возможности для дальнейших совместных инициатив в сфере геологии и горнодобычи.