Rossiya va O‘zbekiston moliya institutlari ilmiy hamkorlikni chuqurlashtirishga kelishib oldi
Rossiya Federatsiyasi Moliya vazirligining Moliyaviy ilmiy-tadqiqot instituti (MITI) va O‘zbekiston Respublikasi Iqtisodiyot va moliya vazirligi huzuridagi Byudjet-soliq ilmiy-tadqiqot instituti (BSITI) 2025-yil 24-aprelda ilmiy tadqiqotlar va ta’lim dasturlari sohasida ikki tomonlama aloqalarni kuchaytirishga qaratilgan o‘zaro anglashuv memorandumini imzoladilar.
"Memorandumning imzolanishi institutlarimiz hamkorligining mantiqiy davomi hisoblanadi, chunki boshqa besh yillik hamkorlik bitimi o‘z nihoyasiga yetdi. Bugun biz MITI va BSITI o‘rtasidagi hamkorlik, tajriba va bilim almashishning yangi sifat bosqichini boshlamoqdamiz," — dedi BSITI direktor o‘rinbosari Shuhrat Shukurov.
Memorandum doirasida tomonlar tahliliy ma’lumotlar almashish, birgalikda ilmiy maqolalar nashr etish, amaliyot o‘tkazish va konferensiyalarda ishtirok etish, shuningdek, ilmiy tadqiqotlar va ta’lim sohasidagi hamkorlikni kengaytirishga qaratilgan boshqa tadbirlarni amalga oshirishni rejalashtirmoqdalar.
Hujjatni imzolash marosimida O‘zbekiston iqtisodiyot va moliya vaziri o‘rinbosari Ahadbek Haydarov ishtirok etib, "ushbu hamkorlik ikki mamlakatning iqtisodiy rivojlanishiga muhim hissa qo‘shishini" ta’kidladi.

Российский и узбекистанский финансовые институты договорились об углублении научного сотрудничества
Научно-исследовательский финансовый институт (НИФИ) Министерства финансов Российской Федерации и Институт бюджетно-налоговых научных исследований (ИБННИ) при Министерстве экономики и финансов Республики Узбекистан 24 апреля 2025 года подписали меморандум о взаимопонимании, направленный на активизацию двусторонних контактов в области научных исследований и образовательных программ.
«Подписание Меморандума является логическим продолжением сотрудничества наших институтов, в связи с завершением другого пятилетнего соглашения о сотрудничестве. Сегодня мы начинаем новый качественный этап сотрудничества, обмена опытом и знаниями между НИФИ и ИБННИ», — отметил заместитель директора ИБННИ Шухрат Шукуров.
В рамках меморандума стороны планируют осуществлять обмен аналитикой, совместно публиковать научные статьи, проводить стажировки и участвовать в конференциях, а также реализовывать иные мероприятия, направленные на расширение сотрудничества в области научных исследований и образования.
На подписании документа присутствовал заместитель министра экономики и финансов Узбекистана Ахадбек Хайдаров, который подчеркнул, что «данное сотрудничество вносит важный вклад в экономическое развитие обеих стран».