O’zMU olimlari jurnalistika va so'z erkinligi mavzusidagi davra suhbatida ishtirok etishdi
31-iyul kuni O’zbekiston Milliy universitetining jurnalistika fakulteti vakillari Senatning axborot siyosati qo’mitasi va axborot va ommaviy kommunikatsiyalar agentligi bilan birgalikda" yangi O’zbekiston jurnalistikasi: so’z erkinligi va Qonunchilik amaliyoti "mavzusida davra suhbati tashkil etishdi.
Tadbirda bugungi kunda inson huquqlari va erkinliklari, so’z erkinligi, davlat organlarining shaffofligi va hisobdorligi hamda ommaviy axborot vositalarining roliga alohida e’tibor qaratilayotgani ta’kidlandi. Ishtirokchilar so’nggi yillarda O’zbekistonda so’z erkinligini ta’minlash va ommaviy axborot vositalari uchun huquqiy bazani mustahkamlash maqsadida 30 dan ortiq normativ-huquqiy hujjatlar qabul qilinganini ta’kidladi. Yangilangan Konstitutsiyada 33-moddada har kimning fikr va so’z erkinligi huquqi mustahkamlangan.
Mutaxassislarning ta’kidlashicha, so’z erkinligi xalqaro huquqiy hujjatlarda ko’rsatilganidek, boshqa odamlarning huquqlariga ta’sir qilishi mumkin bo’lgan murakkab jarayondir. O’z navbatida, davlat jurnalistlar uchun keng imkoniyatlar va sharoitlar yaratadi, ularning huquqlari va imtiyozlari qonun bilan himoyalangan.

Учёные НУУЗ приняли участие в круглом столе на тему журналистики и свободы слова
31 июля представители факультета журналистики Национального Университета Узбекистана (НУУЗ) совместно с Комитетом Сената по информационной политике и Агентством информации и массовых коммуникаций организовали «круглый стол» на тему «Журналистика Нового Узбекистана: свобода слова и законодательная практика».
На мероприятии подчеркнули, что сегодня особое внимание уделяется правам и свободам человека, свободе слова, прозрачности и подотчётности госорганов, а также роли СМИ. Участники отметили, что за последние годы в Узбекистане было принято более 30 нормативно-правовых актов для обеспечения свободы слова и укрепления правовой базы для СМИ. В обновлённой Конституции в статье 33 закреплено право каждого на свободу мысли и слова.
Специалисты подчеркнули, что свобода слова — сложный процесс, который может затрагивать права других людей, как это указано в международных правовых актах. В свою очередь, государство создаёт широкие возможности и условия для журналистов, а их права и льготы защищены законом.