Shavkat Mirziyoyev maktabgacha ta’limni rivojlantirish va iqtidorli yoshlarni qo’llab-quvvatlash bo’yicha takliflar bilan tanishdi. Yig’ilishda o’quv dasturlarini takomillashtirish, tarbiyachilarning malakasini oshirish va o’qitishning zamonaviy usullarini joriy etish muhokama qilindi.
Taqdimotda maktabgacha ta’lim sifatini oshirishga qaratilgan takliflar ko’rib chiqildi. Bolalar bog’chalariga kirishni kengaytirish, shu jumladan ularni davlat-xususiy sheriklik doirasida maktablar hududida qurish orqali ta’minlash ko’zda tutilgan. Bundan tashqari, barcha o’quv dasturlari maktabgacha va maktab ta’limi vazirligining veb-saytida bepul kirish uchun joylashtiriladi.
Shuningdek, maktabgacha ta’lim tizimidagi bolalarning yutuqlarini kuzatish uchun “bolalarni rivojlantirish xaritasi” ni joriy etish taklif qilindi. O’qituvchilarning malakasini oshirish maqsadida universitetlarda tajriba almashish va Dual ta’lim shakllarini joriy etish, shuningdek, sirtqi va kechki ta’lim kvotalarini kengaytirish rejalashtirilgan.
Bundan tashqari, iqtidorli yoshlar bilan ishlashni yaxshilash bo’yicha chora-tadbirlar ham muhokama qilindi. So’nggi yillarda iqtidorli talabalarni qo’llab-quvvatlash tizimi yanada samarali bo’ldi. 2022 — yilda O’zbekiston maktab o’quvchilari xalqaro olimpiadalarda 45 medal, bunda esa 113 medal qo’lga kiritdi. Natijalarni yanada yaxshilash uchun 5-8-sinflardan boshlab maktab o’quvchilarini Olimpiadaga tayyorlash, xorijiy mutaxassislar ishtirokida va xorijiy jamoalar bilan qo’shma yig’imlar kuchaytiriladi.
Prezident yana bir bor barcha takliflarni batafsil ishlab chiqishni va o’zgartirilgan rejani taqdim etishni buyurdi.

Президенту представили нововведения в системе дошкольного образования
Шавкат Мирзиёев ознакомился с предложениями по развитию дошкольного образования и поддержке одарённой молодёжи. На совещании обсудили улучшение учебных программ, повышение квалификации воспитателей и внедрение современных методов обучения.
На презентации были рассмотрены предложения, направленные на повышение качества дошкольного образования. Предусматривается расширить доступ к детским садам, в том числе за счёт строительства их на территории школ в рамках государственно-частного партнёрства. Кроме того, все учебные программы будут размещены на сайте Министерства дошкольного и школьного образования для бесплатного доступа.
Также было предложено ввести «Карту развития ребёнка» для отслеживания успехов детей в рамках системы дошкольного образования. В целях повышения квалификации воспитателей, планируется внедрение мероприятий по обмену опытом и дуальной формы обучения в вузах, а также расширение квот на заочное и вечернее обучение.
Помимо этого, обсуждались и меры по улучшению работы с одарённой молодёжью. Система поддержки талантливых учеников в последние годы стала более результативной. В 2022 году школьники Узбекистана завоевали 45 медалей на международных олимпиадах, а в этом — 113. Для дальнейшего улучшения результатов будет усилена подготовка школьников к олимпиадам, начиная с 5-8 классов, с участием зарубежных специалистов и совместных сборов с иностранными командами.