O‘zbekistonda texnikum direktorlarini ochiq tanlov orqali saralashning yangi tartibi joriy etiladi. Bu kasbiy ta’limni takomillashtirish maqsadidagi islohotlarning bir qismi hisoblanadi.
2025-yil 1-yanvardan boshlab texnikum direktori va direktor o‘rinbosari lavozimlariga nomzodlar shaffof tanlov asosida saralanadi. Bu eng malakali mutaxassislarni tanlash imkoniyatini yaratadi.
Shuningdek, 2026-yil 1-yanvardan boshlab o‘rta bo‘g‘in kadrlarga bo‘lgan ehtiyoj Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi nazorati ostida faoliyat yuritadigan “Kasbiy ta’lim” platformasi orqali shakllantiriladi.
Yangi o‘quv yilidan boshlab ayrim texnikumlarda xalqaro ta’lim dasturlarini joriy etish rejalashtirilmoqda. Ushbu dasturlar bo‘yicha o‘qishni muvaffaqiyatli tugatib, imtihonlarni topshirgan talabalar xalqaro namunada va davlat tomonidan tan olingan kasbiy ta’lim diplomlarini qo‘lga kiritadilar. Bu ta’lim sifatini oshirishi va talabalarni mehnat bozorining zamonaviy talablariga moslashtirishga xizmat qilishi kerak.

Претенденты на должности директоров техникумов будут отбираться на основе открытого конкурса
В Узбекистане будет введен новый порядок отбора директоров техникумов через открытый конкурс. Это станет частью реформы, направленной на улучшение профессионального образования.
С 1 января 2025 года кандидаты на должности директора и заместителя директора техникумов будут отбираться на основе прозрачного конкурса, что позволит выбрать наиболее квалифицированных специалистов.
Кроме того, с 1 января 2026 года потребность в кадрах среднего звена будет формироваться через платформу «Профессиональное образование», которая будет работать под руководством Министерства высшего образования, науки и инноваций.
С нового учебного года в некоторых техникумах планируется внедрение международных образовательных программ. Студенты, которые успешно завершат обучение по этим программам и сдадут экзамены, получат дипломы международного образца и дипломы государственного образца о профессиональном образовании. Это должно повысить качество образования и подготовить студентов к современным требованиям рынка труда.