A.I. Gertsеn nomidagi Rossiya davlat pedagogika universiteti (RDPU) Toshkent filiali talabalari Buyuk Vatan urushidagi G‘alabaning 80 yilligiga bag‘ishlangan "G‘alaba bahori" festivalida qatnashish uchun Sankt-Peterburgga tashrif buyurdilar.
22-24-aprel kunlari o‘tkazilgan festival Rossiya, Belarus va O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari vakillarini jamladi. Dasturga ekskursiyalar, ma’ruzalar, universitetlar amaliyoti taqdimotlari, ijodiy kechalar va intellektual o‘yinlar kiritilgan edi.
Festivalning markaziy voqeasi talabalarning Leningrad qamal aholisi vakili va Gertsen universiteti bitiruvchisi Irina Zimnyova bilan uchrashuvidan iborat bo‘ldi.
Toshkent filiali talabalari shuningdek, Gertsen nomidagi RDPU rektori Sergey Tarasov bilan ham uchrashdilar.
Ta’lim vazirligi ko‘magida faoliyat yuritayotgan Gertsen nomidagi RDPU Toshkent filiali Rossiya va O‘zbekiston o‘rtasidagi xalqaro hamkorlikka ko‘maklashuvchi mintaqaning muhim o‘quv-uslubiy markazi hisoblanadi.

Ташкентские студенты РГПУ посетили фестиваль в Санкт-Петербурге
Студенты ташкентского филиала Российского государственного педагогического университета (РГПУ) имени А.И. Герцена посетили Санкт-Петербург для участия в фестивале «Победная весна», посвященном 80-летию Победы в Великой Отечественной войне.
Фестиваль, проходивший 22-24 апреля, объединил представителей вузов России, Белоруссии и Узбекистана. В программу вошли экскурсии, лекции, презентации вузовских практик, творческие вечера и интеллектуальные квизы.
Центральным событием стала встреча студентов с Ириной Зимневой, жительницей блокадного Ленинграда и выпускницей Герценовского университета.
Студенты ташкентского филиала также встретились с ректором РГПУ им. Герцена Сергеем Тарасовым.
Ташкентский филиал РГПУ им. Герцена при поддержке Министерства просвещения является важным учебно-методическим центром региона, содействующим международному сотрудничеству между Россией и Узбекистаном.