O‘zbekistonda raqamli yetakchilarni tayyorlash uchun Cyber University ochiladi
O‘zbekiston Prezidenti “Cyber University” davlat universitetini tashkil etish to‘g‘risidagi qarorni imzoladi. Ushbu universitet raqamli sohalardagi ustuvor yo‘nalishlarda mutaxassislar tayyorlashning yangi markazi bo‘ladi.
Yangi universitet kiberxavfsizlik, raqamli iqtisodiyot, robototexnika va sun’iy intellektdan foydalanib tizimlar ishlab chiqish kabi sohalarda yuqori malakali kadrlar tayyorlaydi. Asosiy vazifalardan biri raqamli texnologiyalar sohasidagi mutaxassislarni qayta tayyorlash va malakasini oshirish bo‘ladi. Bu, ayniqsa, IT sohasining jadal rivojlanishi sharoitida dolzarb hisoblanadi.
Ta’lim jarayoni ilg‘or uslub va texnologiyalar, shuningdek, xorijiy oliy ta’lim muassasalari tajribasidan foydalangan holda tashkil etiladi. Cyber University yoshlarning har tomonlama rivojlanishi va kasbiy shakllanishiga ko‘maklashuvchi ochiq ta’lim muhitini yaratadi.
Universitet O‘zbekistondagi va xorijdagi ilmiy markazlar hamda ta’lim muassasalari bilan hamkorlikka alohida e’tibor qaratadi. Bunday yondashuv raqamli texnologiyalar sohasida qo‘shma ilmiy loyihalarni amalga oshirish, amaliy tadqiqotlar o‘tkazish va innovatsion yechimlarni ishlab chiqish imkonini beradi.
Universitet talabalarni har tomonlama tayyorlashga mo‘ljallangan zamonaviy o‘quv materiallarini yaratish bilan ham shug‘ullanadi. Ilmiy loyihalarda nafaqat o‘qituvchilar, balki talabalar ham faol ishtirok etadi. Bu esa kelajakdagi mutaxassislarni har tomonlama tayyorlashni ta’minlaydi.

В Узбекистане откроют Cyber University для подготовки цифровых лидеров
Президент Узбекистана подписал постановление о создании государственного университета Cyber University, который станет новым центром подготовки специалистов в приоритетных цифровых направлениях.
Новый университет будет готовить высококвалифицированные кадры в таких областях, как кибербезопасность, цифровая экономика, робототехника и разработка систем с использованием искусственного интеллекта. Одной из ключевых задач станет переподготовка и повышение квалификации специалистов в сфере цифровых технологий, что особенно актуально в условиях стремительного развития IT-сферы.
Образовательный процесс будет организован с использованием передовых методик и технологий, а также опыта зарубежных вузов. Cyber University создаст открытую образовательную среду, способствующую всестороннему развитию молодёжи и их профессиональному становлению.
Особое внимание университет уделит сотрудничеству с научными центрами и образовательными учреждениями как в Узбекистане, так и за рубежом. Такой подход позволит запускать совместные научные проекты, проводить прикладные исследования и разрабатывать инновационные решения в области цифровых технологий.
Университет также займётся созданием современных учебных материалов, направленных на комплексную подготовку студентов. В научных проектах будут активно участвовать не только преподаватели, но и студенты, что обеспечит всестороннюю подготовку будущих профессионалов.