O‘zbekiston va Xitoy olimlari qurib qolgan Orol dengizi tubini o‘rganishni boshladi
O‘zbekiston Ekologiya vazirligi Xitoy Fanlar akademiyasining Sinzyan ekologiya va geografiya instituti hamda O‘zbekiston Respublikasi Fanlar akademiyasi bilan hamkorlikda Orol dengizining qurigan tubi ekologiyasi va holatini o‘rganish bo‘yicha ekspeditsiya tashkil qildi.
Yangi loyiha ochilish marosimida ekologiya vaziri Aziz Abduhakimov, Xitoyning O‘zbekistondagi elchisi Yu Chzun, Sinzyan instituti direktori Chjan Yuanmin, O‘zbekiston Fanlar akademiyasi vitse-prezidenti Shahlo Turdikulova hamda Xitoy, Rossiya, Qozog‘iston, Yaponiya va boshqa davlatlardan olimlar ishtirok etishdi.
Janob Abduhakimov o‘z nutqida Orol dengizi mintaqasidagi ekologik inqiroz oqibatlarini o‘rganish uchun ekspeditsiyaning muhimligini ta’kidladi. U bu ekspeditsiya mintaqaning tabiatini o‘rganishda muhim qadam bo‘lib, yangi ekologik loyihalar uchun asos yaratishga yordam berishini aytib o‘tdi.
Ekspeditsiya Orol dengizi ekotizimini tiklash va uning qurishi oqibatlarini yumshatishga qaratilgan siyosat doirasida amalga oshirilmoqda. Tadqiqot davomida olimlar mintaqaning ekotizimi, tuproq va biologik xilma-xilligidagi o‘zgarishlarni o‘rganishadi.
Shahlo Turdikulova ekspeditsiya mikroorganizmlar xilma-xilligi, tuproq tarkibi va mineral cho‘kindi qatlamlarini o‘rganishga qaratilganini ta’kidladi. Ushbu ma’lumotlar mamlakatlarga mintaqadagi ekologik vaziyatni barqarorlashtirish bo‘yicha chora-tadbirlar qabul qilishga yordam beradi.

Ученые из Узбекистана и Китая начали изучение осушенного дна Аральского моря
Министерством экологии Узбекистана совместно с Синьцзянским институтом экологии и географии Китайской академии наук, а также Академией наук Республики Узбекистан организована экспедиция, которая будет исследовать экологию и состояние осушенного дна Аральского моря.
На церемонии открытия нового проекта присутствовали министр экологии Азиз Абдухакимов, посол Китая в Узбекистане Юй Цзюнь, директор Синьцзянского института Чжан Юаньмин, вице-президент Академии наук Узбекистана Шахло Турдикулова, а также учёные из Китая, России, Казахстана, Японии и других стран.
Господин Абдухакимов в своём выступлении подчеркнул важность экспедиции для изучения последствий экологического кризиса в регионе Аральского моря. Он отметил, что эта экспедиция станет важным шагом в изучении природы региона и поможет создать основу для новых экологических проектов.
Экспедиция проводится в рамках политики, направленной на восстановление экосистемы Аральского моря и смягчение последствий его высыхания. В ходе исследований учёные будут изучать изменения в экосистеме, почве и биоразнообразии региона.
Шахло Турдикулова отметила, что экспедиция сосредоточена на изучении биоразнообразия микроорганизмов, состава почвы и минеральных отложений. Эти данные помогут странам принять меры по стабилизации экологической ситуации в регионе.