O‘zbekistondagi boshlang‘ich maktablarda “Salomatlik marshrutlari” dasturi ishga tushiriladi
Toshkent shahridagi 5-maktabda ekologiya va sog‘lom turmush tarziga oid ta’lim tashabbuslarini rivojlantirishga qaratilgan “Salomatlik marshrutlari” dasturiga bag‘ishlangan matbuot anjumani bo‘lib o‘tdi. 2013-yilda ishga tushirilgan loyiha endi bolalarga nafaqat salomatlik asoslarini o‘rganish, balki tabiatga g‘amxo‘rlik qilish imkonini beruvchi yangi elementlarni o‘z ichiga oladi.
Ekologiya vaziri o‘rinbosari Jusipbek Kazbekov yoshlikdan ekologik madaniyatni shakllantirish muhimligini ta’kidladi. Tabiatga g‘amxo‘rlik qilish zarurligini anglash bolalikdan boshlanishi va bu muhim yo‘nalish mamlakatning barqaror kelajagiga xizmat qilishini ta’kidladi.
Dastur doirasida ekologik ta’limni amalga oshirish uchun pedagoglar uchun interfaol taqdimotlar va metodik tavsiyalarni o‘z ichiga olgan maxsus modul ishlab chiqildi. Respublika ta’lim markazi direktori Sherzod Xudoyqulovning qo‘shimcha qilishicha, bolalar salomatligi va ularning ekologik ta’limiga g‘amxo‘rlik qilish jamiyat va biznesning birgalikdagi sa’y-harakatlarini talab qiladi.
Dastur tashkilotchilari, shuningdek, bolalar, ota-onalar va o‘qituvchilar uchun atrof-muhitni muhofaza qilish bo‘yicha faol harakatlarga jalb qilish uchun qo‘shimcha tadbirlar o‘tkazishni rejalashtirmoqda. Nestlé kompaniyasining O‘zbekistondagi bosh direktori Sergey Lysyuk ularning ta’lim dasturlari bolalarda ekologik madaniyat va tabiat uchun mas’uliyatni shakllantirishga qaratilgan barqaror rivojlanish sohasida muhim rol o‘ynashini ta’kidladi.
Joriy o‘quv yilida dastur O‘zbekistonning oltita viloyati, jumladan, Toshkent va Qoraqalpog‘istondagi 35 dan ortiq maktabni qamrab oladi. Kelgusi o‘quv yilida dasturni butun mamlakat bo‘ylab kengaytirish rejalashtirilgan.

В начальных школах Узбекистана запустят программу «Маршруты здоровья»
В школе № 5 города Ташкента прошел пресс-брифинг, посвященный программе «Маршруты здоровья», направленной на развитие образовательных инициатив в области экологии и здорового образа жизни. Проект, который был запущен в 2013 году, теперь включает в себя новые элементы, позволяющие детям не только изучать основы здоровья, но и заботиться о природе.
Заместитель министра экологии Жусипбек Казбеков отметил важность формирования экологической культуры с раннего возраста. Он подчеркнул, что понимание необходимости заботы о природе должно начинаться с детства, и это важное направление будет способствовать устойчивому будущему страны.
Для реализации экологического обучения в рамках программы был разработан специальный модуль, который включает интерактивные презентации и методические рекомендации для педагогов. Директор Республиканского центра образования Шерзод Худойкулов добавил, что забота о здоровье детей и их экологическое просвещение требует совместных усилий общества и бизнеса.
Организаторы программы планируют также проводить дополнительные мероприятия для детей, родителей и учителей, чтобы вовлечь их в активные действия по охране окружающей среды. Генеральный директор Nestlé в Узбекистане Сергей Лысюк отметил, что их образовательные программы играют ключевую роль в области устойчивого развития, направленного на формирование у детей экологической культуры и ответственности за природу.
В текущем учебном году программа охватывает более 35 школ в шести областях Узбекистана, включая Ташкент и Каракалпакстан. В следующем учебном году запланировано расширение программы на всю страну.