Fransiya va O‘zbekiston yosh olimlari xalqaro ta’lim konferensiyasida ishtirok etdilar
Parijda o‘tkazilgan “O‘zbekiston — Fransiya ta’lim ko‘prigi” xalqaro konferensiyasi yosh olimlar uchun tarmoqlashish maydoniga aylandi. Ikki mamlakat tadqiqotchilari o‘rtasida ilmiy hamkorlikni kengaytirish va tajriba almashishga qaratilgan “Science NEXT” tadbiri alohida e’tibor tortdi. Forumni “Il-de-Frans” ijodiy uyi direktori Franchesko Torin ochib berdi. Ishtirokchilar safida O‘zbekiston Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirligi Yoshlar akademiyasi vakillari, olimlar, startapchilar, shuningdek, Fransiya va O‘zbekiston ta’lim muassasalarining yetakchi mutaxassislari bor edi.
Yoshlar akademiyasi rahbari Akbarxon Sobirxonov O‘zbekistonda yosh olimlarni qo‘llab-quvvatlash uchun yaratilgan tashabbuslar haqida ma’lumot berdi. Toshkent to‘qimachilik va yengil sanoat instituti vakili tadqiqotchilar uchun amaliy yo‘nalishlar to‘g‘risida so‘zladi, fransuz startapchilari esa innovatsiyalarni joriy etish tajribasi bilan o‘rtoqlashdilar. Ayniqsa, “3 slayd — 3 daqiqa” taqdimot dasturi katta qiziqish uyg‘otdi, unda yosh olimlar o‘z g‘oyalarini qisqa va jonli tarzda taqdim etdilar.
Tadbir yakunida ilmiy aloqalarni mustahkamlash bo‘yicha aniq qadamlar kelishib olindi. O‘zbekistonda fransuz olimlarining seminarlari o‘tkazilishi rejalashtirildi, olti nafar yosh tadqiqotchi Yoshlar akademiyasiga a’zo bo‘ldi. Shuningdek, “Techno Camp” yozgi ilmiy oromgohini tashkil etish, bilim almashish va amaliy hamkorlik uchun o‘n nafar fransiyalik olimni O‘zbekistonga taklif etishga qaror qilindi.

Молодые учёные Франции и Узбекистана приняли участие в международной образовательной конференции
Международная конференция «Узбекистан — Мост образования Франции», прошедшая в Париже, стала площадкой для нетворкинга молодых учёных. Особое внимание привлекло мероприятие «Science NEXT», направленное на расширение научного сотрудничества и обмен опытом между исследователями двух стран. Форум открыл директор творческого дома «Иль-де-Франс» Франческо Торин. В числе участников — представители Молодёжной академии Министерства высшего образования, науки и инноваций Узбекистана, учёные, стартаперы, а также ведущие специалисты французских и узбекских образовательных учреждений.
Руководитель Академии молодёжи Акбархон Собирхонов представил инициативы, созданные в Узбекистане для поддержки молодых учёных. Представитель Ташкентского института текстильной и лёгкой промышленности рассказал о практических направлениях для исследователей, а французские стартаперы поделились опытом внедрения инноваций. Особый интерес вызвала презентационная программа «3 слайда — 3 минуты», в ходе которой молодые учёные представили свои идеи в сжатом и динамичном формате.
По итогам мероприятия были согласованы конкретные шаги по укреплению научных связей. Запланированы семинары французских учёных в Узбекистане, а шесть молодых исследователей получили членство в Молодёжной академии. Также принято решение организовать летний научный лагерь «Techno Camp» и пригласить десять французских учёных в Узбекистан для обмена знаниями и практическим взаимодействием.