Oliy ta’lim vaziri oliy o‘quv yurtlariga kirish ko‘rsatkichlari past bo‘lgan maktablarga tashrif buyurdi
Oliy ta’lim vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov Surxondaryo viloyatida bo‘lib, Oltinsoy tumanidagi bir nechta maktablarni ziyorat qildi. U mahalliy amaldorlar va oliy o‘quv yurtlari rektorlari bilan birgalikda bitiruvchilarning oliy ta’lim muassasalariga kirishi bo‘yicha eng past natijalarni ko‘rsatayotgan 30-, 43- va 48-maktablardagi vaziyatni o‘rganib chiqdi.
Vazir o‘quv jarayonlari va oliy ta’lim muassasalari tomonidan ko‘rsatilayotgan uslubiy yordam bilan tanishdi. Shuningdek, u joriy muammolar va ta’lim sifatini oshirish uchun zarur chora-tadbirlar bo‘yicha o‘qituvchilarning fikrlarini tingladi.
Sharipov yoshlarni oliy ta’lim bilan qamrab olishni kengaytirish ustuvor vazifalardan biri ekanligini ta’kidladi. Uning aytishicha, hozirgi vaziyat faol hamkorlikdagi harakatlarni, shu jumladan vazirlik va oliy o‘quv yurtlari tomonidan uslubiy yordam ko‘rsatishni talab etmoqda.
Maktab direktorlari bilan suhbat chog‘ida pedagogika oliy ta’lim muassasalari o‘qituvchilari bilan hamkorlik rejalari belgilab olindi.

Министр высшего образования посетил школы с низкими показателями поступления в вузы
Министр высшего образования Кунгиротбой Шарипов побывал в Сурхандарьинской области, где посетил несколько школ Олтинсойского района. Вместе с местными чиновниками и ректором вузов он изучил ситуацию в школах № 30, № 43 и № 48, которые показывают самые низкие результаты по поступлению выпускников в высшие учебные заведения.
Министр ознакомился с учебными процессами и методической поддержкой, которую оказывают вузы. Он также выслушал мнения учителей о текущих проблемах и необходимых мерах для повышения качества образования.
Шарипов подчеркнул, что одной из приоритетных задач является увеличение охвата молодёжи высшим образованием. По его словам, текущая ситуация требует активных совместных действий, в том числе предоставления методической помощи со стороны министерства и вузов.
В ходе беседы с директорами школ были намечены планы сотрудничества с преподавателями педагогических вузов.
В завершение встречи на территории одной из школ был посажен саженец в рамках проекта «Зелёное пространство».