O'zbekiston Latviya bilan ta'limni raqamlashtirish bo'yicha hamkorlik qilishni boshlaydi
O’zbekiston oliy ta’lim vaziri Kongratbay Sharipov Latviya Respublikasi aqlli boshqaruv va mintaqaviy rivojlanish vazirligining raqamli transformatsiya bo’yicha davlat kotibi o’rinbosari Gatis Ozols boshchiligidagi Latviya delegatsiyasi bilan uchrashdi.
Uchrashuv davomida ta’limni raqamlashtirish masalalari muhokama qilindi, Sharipovning fikricha, bu barcha mamlakatlar uchun eng muhim vazifalardan biri hisoblanadi. Uning ta’kidlashicha, zamonaviy ta’lim shakllariga o’tish nafaqat zarurat, balki katta qiyinchilikdir.
Bizning vazirligimiz nafaqat ta’lim jarayonlarini yaxshilash, balki ilm — fan va innovatsiyalarni yoshlar uchun yanada qulayroq qilish uchun raqamli texnologiyalar taqdim etadigan imkoniyatlardan foydalanishga intilmoqda”, dedi Janob Sharipov.
O’z navbatida Ozols O’zbekistonning raqamlashtirish borasidagi sa’y-harakatlarini yuqori baholadi va hamkorlikka tayyorligini bildirdi. Uchrashuvda O’zbek olimlarini Riga texnika universitetining doktoranturasida o’qitish imkoniyati ko’rib chiqildi, bu esa O’zbekiston universitetlarida tajriba almashish va raqamli infratuzilmani rivojlantirishga yordam beradi. Shuningdek, bu kelajakka yo’naltirilgan yangi ta’lim dasturlarini yaratish haqida edi.
Bundan tashqari, tomonlar Latviyaning raqamlashtirish sohasidagi tajribasini o’rganishga kelishib oldilar, bu yerda bir nechta universitetlar ta’lim xizmatlarini ko’rsatish uchun yagona markazga birlashtirildi.

Узбекистан начнёт сотрудничать с Латвией для цифровизации образования
Министр высшего образования Узбекистана Конгратбай Шарипов встретился с делегацией из Латвии, которую возглавлял заместитель государственного секретаря по цифровой трансформации Министерства умного управления и регионального развития Латвийской Республики Гатис Озолс.
Во время встречи обсуждались вопросы цифровизации образования, что, по мнению Шарипова, является одной из важнейших задач для всех стран. Он отметил, что переход к современным формам обучения — это не только необходимость, но и серьёзный вызов.
«Наше министерство стремится использовать возможности, которые предоставляют цифровые технологии, чтобы не только улучшить образовательные процессы, но и сделать науку и инновации более доступными для молодёжи», — заявил господин Шарипов.
Озолс, в свою очередь, высоко оценил усилия Узбекистана в области цифровизации и выразил готовность к сотрудничеству. На встрече рассмотрели возможность обучения узбекских учёных в докторантуре Рижского технического университета, что поможет обмену опытом и развитию цифровой инфраструктуры в узбекских университетах. Также речь шла о создании новых образовательных программ, ориентированных на будущее.
Кроме того, стороны договорились изучить опыт Латвии в сфере цифровизации, где несколько вузов объединены в единый центр для оказания образовательных услуг.
По итогам встречи обе стороны признали важность диалога и выразили уверенность, что дальнейшее сотрудничество в области высшего образования и науки принесёт конкретные результаты.