Milliy spektral kutubxona yangi ma’lumotlar bilan boyidi
O‘zbekistonda tog‘ jinslari va minerallarning milliy spektral elektron kutubxonasini yaratish ishlari davom etmoqda. Loyihaning asosiy maqsadi paleozoy yotqiziqlarini 14 ta zonaga ajratish va ularning spektral ma’lumotlarini kelgusida ilm-fan hamda sanoatda foydalanish uchun to‘plashdan iborat.
Dastlabki bosqichda Kon-sanoati va geologiya vazirligi hamda Innovatsion rivojlanish agentligi bilan hamkorlikda Bo‘qontov tog‘larining markaziy qismida o‘rganilgan tog‘ jinslari va minerallarning 400 ta namunasidan iborat ma’lumotlar bazasi yaratildi.
Hozirda Tomditov, Ovminza-Beltov, Shimoliy Nurota va Hisor tog‘ tizmalaridan olingan ma’lumotlar hisobiga kutubxonani kengaytirish ishlari olib borilmoqda. Yaqin kelajakda, ya’ni 2025-2030-yillarda, kutubxonani Sharqiy Bo‘qontov, Sultonuvays, Aristontov-Sangruntov, Qo‘ljuqtov, Chotqol-Qurama va boshqa hududlardan olingan namunalar bilan to‘ldirish rejalashtirilgan.
Spektral kutubxonaning yaratilishi mamlakatimiz mineral resurslarini o‘rganish uchun yangi imkoniyatlar ochadi va ulardan iqtisodiyotda yanada samarali foydalanish imkonini beradi.

Национальная спектральная библиотека пополнилась новыми данными
В Узбекистане продолжается работа над созданием Национальной спектральной электронной библиотеки пород и минералов. Основная цель проекта — разделить палеозойские отложения на 14 зон и собрать спектральные данные для их дальнейшего использования в науке и промышленности.
На начальном этапе, совместно с Министерством горнодобывающей промышленности и геологии и Агентством инновационного развития, была создана база данных из 400 образцов горных пород и минералов, изученных в центральной части гор Букантау.
Сейчас ведётся работа по расширению библиотеки за счёт данных из горных массивов Тамдытау, Ауминза-Бельтау, Северная Нурата и Гиссар. На ближайшие годы, с 2025 по 2030, запланировано дополнение библиотеки образцами из таких районов, как Восточный Букантау, Султанувайс, Аристантау-Сангрунтау, Кульджуктау, Чаткал-Курама и другие.
Создание спектральной библиотеки откроет новые возможности для изучения минеральных ресурсов страны и позволит эффективнее использовать их в экономике.