O‘zbekiston Oliy ta’lim vaziri YUNESKO Bosh direktori o‘rinbosari bilan muzokaralar o‘tkazdi
Parijda O‘zbekiston oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipovning UNESCO Bosh direktorining ta’lim masalalari bo‘yicha o‘rinbosari Stefaniya Jannini bilan uchrashuvi bo‘lib o‘tdi. Muloqot davomida inklyuziv ta’limni rivojlantirish, xalqaro hamkorlikni kengaytirish va ta’lim jarayoniga raqamli texnologiyalarni joriy etish masalalari muhokama qilindi.
Stefaniya Jannini 2025-yilda Samarqandda bo‘lib o‘tadigan YUNESKO Bosh konferensiyasining 43-sessiyasiga tayyorgarlik ko‘rishda O‘zbekiston oliy ta’lim muassasalari faol ishtirok etayotganini ta’kidladi. Shu munosabat bilan tomonlar Samarqand davlat arxitektura-qurilish universitetida YUNESKO kafedralari va UNITWIN tarmoqlari vakillarining uchrashuvini o‘tkazishga kelishib oldilar, bu tajriba almashish uchun muhim maydonga aylanadi.
Vazir J. Sharipov nogironligi bo‘lgan shaxslar uchun ta’lim sharoitlarini yaxshilash, maxsus o‘quv dasturlarini ishlab chiqish va bu borada YUNESKO bilan hamkorlikni kuchaytirish bo‘yicha tashabbuslar bilan chiqdi. U ta’lim barcha uchun ochiq bo‘lishi kerakligini ta’kidlab, inklyuziv ta’limning xalqaro tajribasini O‘zbekiston voqeligiga moslashtirishni taklif qildi.
Muzokaralar chog‘ida iqtisodiyot ehtiyojlarini hisobga olgan holda texnik mutaxassislar tayyorlash masalasiga alohida e’tibor qaratildi. YUNESKO ushbu yo‘nalishda O‘zbekistonni qo‘llab-quvvatlashga, oliy o‘quv yurtlarining xalqaro ta’lim markazlari bilan o‘zaro hamkorligiga ko‘maklashishga va texnik mutaxassisliklar talabalari uchun amaliyot dasturlarini rivojlantirishga tayyorligini bildirdi.
Bugungi kunda O‘zbekistonda YUNESKOning sakkizta kafedrasi, jumladan, Jahon iqtisodiyoti va diplomatiya universiteti, Toshkentdagi Xalqaro Vestminster universiteti, “Ipak yo‘li” turizm va madaniy meros xalqaro universiteti faoliyat yuritmoqda. YUNESKO bilan erishilgan kelishuvlar doirasida ularning mamlakatda ta’lim va ilm-fanni rivojlantirishdagi roli kengayib boraveradi.

Министр высшего образования Узбекистана провел переговоры с заместителем Генерального директора ЮНЕСКО
В Париже состоялась встреча министра высшего образования, науки и инноваций Узбекистана Конгратбая Шарипова с заместителем Генерального директора ЮНЕСКО по вопросам образования Стефанией Джаннини. В ходе диалога обсуждалось развитие инклюзивного образования, расширение международного сотрудничества и интеграция цифровых технологий в учебный процесс.
Стефания Джаннини отметила активное участие узбекских вузов в подготовке к 43-й сессии Генеральной конференции ЮНЕСКО, которая состоится в 2025 году в Самарканде. В связи с этим стороны договорились провести в Самаркандском государственном архитектурно-строительном университете встречу представителей кафедр ЮНЕСКО и сетей UNITWIN, что станет важной площадкой для обмена опытом.
Министр Шарипов выступил с инициативами по совершенствованию условий обучения для людей с ограниченными возможностями, разработке специализированных учебных программ и укреплению сотрудничества с ЮНЕСКО в этой сфере. Он подчеркнул, что образование должно быть доступным для всех и предложил адаптировать международный опыт инклюзивного обучения к реалиям Узбекистана.
В ходе переговоров особое внимание уделили подготовке технических специалистов с учётом потребностей экономики. ЮНЕСКО выразила готовность поддерживать Узбекистан в этом направлении, содействовать взаимодействию вузов с международными образовательными центрами и развивать программы стажировок для студентов технических специальностей.
На сегодняшний день в Узбекистане функционируют восемь кафедр ЮНЕСКО, включая Университет мировой экономики и дипломатии, Международный Вестминстерский университет в Ташкенте и Международный университет туризма и культурного наследия «Шёлковый путь». Их роль в развитии образования и науки в стране продолжит расширяться в рамках договорённостей, достигнутых с ЮНЕСКО.