Euronews OAV sohasidagi mutaxassislarni tayyorlashda ko‘maklashadi
Oliy ta’lim vazirligida ta’lim vaziri o‘rinbosari Sarvarxon Buzruxonov Euronews xalqaro media-xoldingi vakillari Fernando Soares va Piter Vajay bilan uchrashdi. Muzokaraning asosiy mavzusi OAV uchun kadrlar tayyorlash bo‘yicha hamkorlik masalasi bo‘ldi.
Soares O‘zbekiston allaqachon turizm, biznes va investitsiyalar bilan bog‘liq bir qator loyihalarda hamkorlik qilayotganini ta’kidladi. Uning fikricha, bu yo‘nalishlar hamkorlikda yanada rivojlanish uchun katta imkoniyatlarga ega. Asosiy takliflardan biri PR-menejment, ijtimoiy tarmoqlarni boshqarish va media-menejment bo‘yicha mutaxassislar tayyorlash uchun qisqa muddatli kurslar va amaliy seminarlar o‘tkazish bo‘ldi.
Buzruxonov O‘zbekiston ta’lim, fan va innovatsiyalar sohasida amalga oshirilayotgan islohotlar va erishilgan yutuqlarni jahon hamjamiyatiga namoyish etishdan manfaatdor ekanligini ta’kidladi. U o‘zbek pedagoglarini Euronews media-xoldingi negizida o‘qitishni tashkil etishni taklif qildi. Bu o‘qituvchilarning kasbiy malakasini oshirish va mamlakatda mutaxassislar tayyorlashni takomillashtirishga xizmat qiladi.
Uchrashuv davomida O‘zbekistonning ta’lim va ilm-fan sohasidagi yutuqlari haqida so‘zlab beruvchi media kontent yaratish imkoniyati ham muhokama qilindi.

Euronews поможет в подготовке специалистов в сфере СМИ
В Министерстве высшего образования состоялась встреча заместителя министра образования Сарвархана Бузрукханова с представителями международного медиахолдинга Euronews — Фернандо Соарешем и Питером Ваджаем. Основной темой обсуждения стало сотрудничество в подготовке кадров для СМИ.
Соареш отметил, что Узбекистан уже является партнёром в ряде проектов, связанных с туризмом, бизнесом и инвестициями. По его словам, эти направления имеют большой потенциал для дальнейшего развития совместной работы. Одним из ключевых предложений стало проведение краткосрочных курсов и практических мастерских для подготовки специалистов по PR-менеджменту, управлению социальными сетями и медиа-менеджменту.
Бузрукханов подчеркнул, что Узбекистан заинтересован в том, чтобы показать мировому сообществу результаты проводимых реформ и достижения в области образования, науки и инноваций. Он предложил организовать обучение узбекских педагогов на базе медиахолдинга Euronews, что будет способствовать профессиональному росту учителей и улучшению подготовки специалистов в стране.
В ходе встречи также обсуждалась возможность создания медиаконтента, который расскажет о достижениях Узбекистана в образовательной и научной сферах.