Ta’lim vazirligi bir yillik faoliyati yuzasidan hisobot berdi
Uchrashuv doirasida 2024-yilda amalga oshirilgan ishlar va 2025-yilga mo‘ljallangan rejalar bo‘yicha tahliliy hisobot taqdim etildi. Ishtirokchilar dual ta’limni joriy etish, ta’lim muassasalarini zamonaviylashtirish va o‘qituvchilar malakasini oshirish kabi asosiy yo‘nalishlarga e’tibor qaratgan holda hamkorlik istiqbollari haqida fikr almashdilar.
2024-yilda bir qator muhim loyihalar amalga oshirilgani ta’kidlandi. Jumladan, YUNESKOning “O‘zbekiston qishloq joylarida bandlik ko‘nikmalarini rivojlantirish” dasturi doirasida to‘rtta texnikum uchun zamonaviy qishloq xo‘jaligi uskunalari sotib olindi va yetkazib berildi.
Germaniya xalqaro hamkorlik jamiyati (GIZ) loyihasi doirasida, tajriba-sinov o‘quv yurtlarining 750 nafar o‘qituvchisi moliyaviy savodxonlik va tadbirkorlik ko‘nikmalari bo‘yicha nemis mutaxassislaridan ta’lim oldi. Bundan tashqari, yengil sanoat yo‘nalishidagi o‘quv yurtlariga tikuv mashinalari, bichish stollari, dazmollash uskunalari va raqamli doskalar yetkazib berildi. Shuningdek, 100 dan ortiq pedagog, ta’lim muassasalari rahbarlari va xodimlari xorijda malaka oshirish kurslaridan o‘tdi.
Yig‘ilish ishtirokchilari 2025-yilga mo‘ljallangan rejalarni, xususan, ta’lim dasturlarini takomillashtirish, inklyuziv ta’limni rivojlantirish va mehnat bozori talablariga javob beradigan mutaxassislarni tayyorlash masalalarini ham muhokama qildilar.

Министерство образования отчиталось о работе за год
В Министерстве высшего образования прошло совещание с участием более 35 представителей из более чем 10 международных организаций, работающих над развитием системы профессионального образования.
В рамках встречи был представлен аналитический отчёт о выполненной в 2024 году работе и планах на 2025 год. Участники обменялись мнениями о перспективах сотрудничества, акцентировав внимание на ключевых направлениях, таких как внедрение дуального образования, модернизация учебных заведений и повышение квалификации педагогов.
Было отмечено, что в 2024 году реализован ряд важных проектов. Например, в рамках инициативы ЮНЕСКО «Развитие навыков трудоустройства в сельской местности Узбекистана» для четырёх техникумов было закуплено и доставлено современное сельскохозяйственное оборудование.
Согласно проекту Немецкого общества международного сотрудничества (GIZ), 750 преподавателей пилотных учебных заведений прошли обучение у немецких специалистов по финансовой грамотности и предпринимательским навыкам. Кроме того, для лёгкой промышленности в учебные заведения были поставлены швейные машины, раскройные столы, гладильное оборудование и цифровые доски. Кроме того, более 100 педагогов, руководителей и сотрудников образовательных учреждений прошли стажировки за рубежом.
Участники совещания также обсудили планы на 2025 год, включая совершенствование образовательных программ, развитие инклюзивного образования и подготовку специалистов, отвечающих запросам рынка труда.