Qoraqalpog‘istonda AQSh kasb-hunar ta’limi markazi tashkil etiladi
O‘zbekiston Oliy ta’lim vaziri Qo‘ng‘irotboy Sharipov AQShning GWP Solutions, LLC kompaniyasi bosh menejeri Jon Payl va Vebster universiteti ijrochi direktori Rasul Rahmonov bilan uchrashdi.
Uchrashuv qatnashchilari yoshlarni oliy o‘quv yurtlariga kirmasdan turib, kasb-hunar ta’limiga tayyorlash masalasini muhokama qildilar. Mamlakatning har bir hududining o‘ziga xos xususiyatlari va ehtiyojlarini inobatga olgan holda mintaqaviy treninglar va kadrlar tayyorlash dasturlarini rivojlantirish taklif etildi.
Sharipov janoblari Vebster universiteti bilan hamkorlikda Qoraqalpog‘iston Respublikasida kasb-hunar ta’limi markazini yaratish bo‘yicha pilot loyihasini amalga oshirishni taklif qildi. Ushbu markaz kasb-hunar ta’limi tizimini rivojlantirish yo‘lidagi muhim qadam bo‘lib, iqtisodiyotning turli sohalari uchun malakali kadrlar tayyorlashga xizmat qiladi. Payl janoblari bu tashabbusni qo‘llab-quvvatladi va pilot loyiha dasturini birgalikda ishlab chiqishga tayyorligini bildirdi. Tomonlar loyiha ustida ishlashni boshlashga kelishib oldilar.

В Каракалпакстане появится американский центр профессионального обучения
Министр высшего образования Узбекистана Конгратбай Шарипов провёл встречу с главным менеджером американской компании GWP Solutions, LLC Джоном Пайлом и исполнительным директором Webster University Расулом Рахмановым.
Участники встречи обменялись мнениями о подготовке молодёжи к профессиональному образованию без необходимости поступления в вузы. Было предложено развивать региональные тренинги и программы подготовки кадров, учитывая особенности и потребности каждого региона страны.
Господин Шарипов предложил реализовать пилотный проект по созданию центра профессионального обучения в Республике Каракалпакстан в рамках сотрудничества с Webster University. Данный центр станет важным шагом на пути к развитию системы профессионального образования и будет способствовать подготовке квалифицированных кадров для различных отраслей экономики. Пайл поддержал инициативу и выразил готовность совместно разработать программу пилотного проекта. Стороны договорились о начале работы над проектом.
Создание Центра обучения позволит не только улучшить качество подготовки специалистов, но и повысить конкурентоспособность молодёжи на рынке труда.