Universitetlarda talabalarni uy-joy bilan ta'minlash markazlari tashkil etiladi
Oliy ta’lim, fan va innovatsiyalar vazirining o’rinbosari Sarvarxon Buzrukxonov rahbarligida oliy o’quv yurtlari talabalarini uy-joy bilan ta’minlashga bag’ishlangan yig’ilish bo’lib o’tdi. Uchrashuvda yangi o’quv yilida talabalarni qabul qilish va o’qishning dastlabki kunlarida uy-joy bilan ta’minlash masalalari muhokama qilindi.
O’tgan yilgi tajribaga ko’ra, talabalarga yotoqxonalarga kirishda yordam berish uchun yordam markazlarini tashkil etish va ularda tajribali ko’ngillilarni tayinlash rejalashtirilgan. Eng yaxshi markazlar 20 million so’mdan 30 million so’mgacha bo’lgan pul mukofotlari bilan rag’batlantiriladi.
Shuningdek, ijaraga olingan kvartiralarning ma’lumotlar bazasi shakllantiriladi va talabalarga guruh kuratorlari orqali ro’yxatdan o’tishda yordam beriladi. Ijaraga olingan kvartiralar to’g’risidagi ma’lumotlar universitetlarning rasmiy veb-saytlarida (manzil, egasining ismi, telefon raqami, ijara narxi) joylashtiriladi. Universitet rektorlariga yotoqxonalarda va ijaraga olingan kvartiralarda yashovchi talabalarni innovatsiyalar to’g’risida shaxsan xabardor qilish va zarur yashash sharoitlarini yaratish choralarini ko’rish, shuningdek haftasiga kamida bir marta ijaraga olingan kvartiralar va yotoqxonalarga tashrif buyurish vazifasi yuklatilgan.

В вузах появятся центры по обеспечению студентов жильём
Под руководством заместителя министра высшего образования, науки и инноваций Сарвархана Бузрукханова прошло совещание, посвящённое обеспечению жильём студентов вузов. На встрече обсуждались вопросы приёма студентов в новом учебном году и оперативного предоставления жилья в первые дни учёбы.
По опыту прошлого года, для помощи студентам при заселении в общежития планируется создать центры помощи и назначить в них опытных волонтёров. Лучшие центры будут поощряться денежными премиями в размере от 20 до 30 млн сумов.
Также будет сформирована база данных съёмных квартир, и студентам окажут помощь в заселении через кураторов групп. Информация о съёмных квартирах будет размещена на официальных сайтах вузов (адрес, ФИО собственника, телефон, стоимость аренды). Ректорам вузов поручено лично информировать студентов, проживающих в общежитиях и съёмных квартирах, о нововведениях и принимать меры для создания необходимых условий проживания, а также посещать съёмные квартиры и общежития не реже одного раза в неделю.