Xitoy Oʻzbekiston Milliy herbariyasini modernizatsiya qiladi
Xitoyning xalqaro hamkorlikni rivojlantirish boʻyicha delegatsiyasi Oʻzbekiston FA Botanika instituti qoshidagi Milliy herbariyada boʻldi. Uchrashuv yakunida xitoylik tomon noyob ilmiy obyekti modernizatsiyasida yordam taklif qildi.
Herbariy eng zamonaviy uskunalar va texnologiyalar bilan taʼminlanadi, juda kam uchraydigan oʻsimlik namunalarini saqlab qolish uchun. Xitoylik hamkorlar yordamida katta miqdordagi herbariy namunalarini raqamlashtirish loyihasi amalga oshiriladi. Ushbu tashabbus orqali noyob oʻsimliklar haqidagi maʼlumotlar butun dunyo boʻylab tadqiqotchilar uchun mavjud boʻladi, bu esa global ilmiy maʼlumot almashishni qoʻllab-quvvatlaydi.
Raqamlashtirishdan tashqari, yangi vizualizatsiya tizimlari, yuqori aniqlikdagi skanerlar va maʼlumotlarni boshqarish dasturlari joriy etiladi. Bunday yangilanishlar ekologik va botanika tadqiqotlarining aniq va samaradorligini oshirishga imkon beradi.

Китай модернизирует Национальный гербарий Узбекистана
Китайская делегация, по развитию международного сотрудничества, посетила Национальный гербарий Узбекистана в Институте ботаники Академии наук. По итогу встречи, китайская сторона предложила помощь в модернизации уникального научного объекта.
Гербарий будет обеспечен самым современным оборудованием и технологиями, чтобы сохранить редчайшие образцы растений. При поддержке китайских коллег, будет реализован проект оцифровки огромного количества гербарных образцов. Благодаря этой инициативе данные об уникальных растениях станут доступны исследователям по всему миру, что поддержит глобальный обмен научными данными.
Помимо оцифровки, будут внедрены новейшие системы визуализации, сканеры высокого разрешения и программное обеспечение по управлению данными. Подобные обновления позволят увеличить точность и эффективность экологических и ботанических исследований.