Oʻzbek botaniklari Dushanbeda chiqish qildilar
Oʻzbekiston FA Botanika instituti yosh mutaxassislari Dushanbeda boʻlib oʻtgan bioxilma-xillikni oʻrganish boʻyicha xalqaro seminarda ishtirok etdilar. Tadbirda Oʻzbekistonda botanikada erishilgan soʻnggi yutuqlar taqdim etilib, ekotizimlarni saqlash masalalari boʻyicha tajriba almashildi.
Ishtirokchilar oʻz tadqiqot natijalarini xalqaro ekspertlar bilan baham koʻrdilar. Masalan, Nazokat Daminova Oʻzbekiston dendroflorasi va uning mintaqa ekotizimi uchun ahamiyati haqida soʻzlab berdi. Azamat Sultamuratov Orol dengizining janubi-gʻarbiy qismida joylashgan Tiklanish orolida oʻziga xos ekologik sharoitda rivojlangan flora haqida maʼruza qildi. Inom Jurovmauradov esa kopoʻshnikoqlar turlari boʻyicha maʼlumotlarni taqdim etdi. Delegatsiya chiqishlari Baxtiyor Karimovning kuziniyaning tarixiy rivojlanishi va uning flora evolyutsiyasidagi roli haqida maʼruza qilgan chiqishi bilan yakunlandi.
Bioxilma-xillik boʻyicha xalqaro seminar har yili oʻtkazilib, oʻsimliklar bioxilma-xilligini saqlash, taʼlim va yirik biologiya loyihalarini amalga oshirish uchun malakali yosh kadrlarni tayyorlash sohasida taʼlim darajasini oshirishga yordam beradi.

Узбекские ботаники выступили в Душанбе
Четверо молодых специалистов Института ботаники АН РУз приняли участие в международном семинаре по изучению биоразнообразия в Душанбе. На мероприятии были представлены последние достижения ботаники в Узбекистане, произведен обмен опытом по вопросам сохранения экосистем.
Участники поделились результатами своих исследований с международными экспертами. Так, Назокат Даминова рассказала о дендрофлоре Узбекистана и её значении для экосистемы региона. Азамат Султамуратов представил доклад об уникальном развитии флоры в экстремальной экологической обстановке острова Возрождения, расположенного в юго-западной части Аральского моря. А Ином Журамуродов презентовал данные о видах копеечников. Выступления делегации завершились докладом Бахтиёра Каримова, в котором он поделился новейшими сведениями об историческом развитии кузинии и её роли в эволюции флоры.
Международный семинар по биоразнообразию проходит на ежегодной основе и способствует повышению уровня образования в области сохранения биологического разнообразия растений, обучения и подготовки молодых квалифицированных кадров для реализации крупных проектов в области биологии.