Millie universitetining olimlari jurnalistlar xavfsizligi boʻyicha xalqaro uchrashuvda ishtirok etdilar
26-27-iyun kunlari Oʻzbekiston Milliy universiteti jurnalistika fakulteti vakillari Almatida Markaziy Osiyoda jurnalistlar xavfsizligiga bagʻishlangan tadbirda ishtirok etdilar. Konferensiya tashkilotchisi OSCEning OAV erkinligi boʻyicha ofisi boʻldi.
Maxsus sessiya onlayn muhitda ayol jurnalistlarning xavfsizligiga bagʻishlandi. OAV vakillari ayol jurnalistlarga qarshi onlayn zoʻravonlikni monitoring qilish va oldini olish boʻyicha tajribalarini almashdilar.
Spikerlar, ekspertlar, jurnalistlar, blogerlar va media tashkilotlari vakillari raqamli va psixologik xavfsizlik masalalarini muhokama qilib, muvaffaqiyatli strategiyalar va zamonaviy kiberhujumlardan himoyalanish usullarini boʻlishdilar. Ishtirokchilar mobil qurilmalarni qanday xavfsizroq qilish va Internetdagi izni kamaytirish haqida maʼlumot oldilar.
Shuningdek, ishtirokchilar media savodxonligi va sunʼiy intellekt sohasidagi yangi vositalar bilan tanishdilar.

Учёные НУУЗ приняли участие в международной встрече по безопасности журналистов
26-27 июня представители факультета журналистики Национального Университета Узбекистана (НУУЗ) посетили мероприятие в Алма-Ате, посвящённом безопасности журналистов Центральной Азии. Организатором конференции выступил офис ОБСЕ по вопросам свободы СМИ.
Отдельная сессия была посвящена безопасности женщин-журналистов в Интернете. Представители медиа обменялись опытом по мониторингу и предотвращению онлайн-насилия в отношении женщин-журналистов.
Спикеры, эксперты, журналисты, блогеры и представители медиаорганизаций обсудили вопросы цифровой и психологической безопасности, поделились успешными стратегиями и современными методами защиты от кибератак. Участники узнали, как повысить безопасность мобильных устройств, снизить свой след в Интернете.